3G / 3N li hayat

3G, Türkçe okunuşu ile “tirici” ya da 3N yani 3. nesil… Adı ne olursa olsun artık hayatımıza bambaşka bir teknoloji girmiş bulunuyor. Yeni bir teknoloji olduğundan bol bol tanıtım reklamları yayınlanıyor. Bazı tanıtımlar öyle abartılıyorki sanki telefon yeni icat edilmiş onun haberi/tanıtımı yapılıyor.

Eylül ayında okulların açılması ile daha bir hayatımıza girecek bu yenilik. Pek çok nimetinden faydalanacağımız gibi zararlarınıda göreceğiz. Daha çabuk biten şarjlar, iletişime daha çok para harcamalar, Baz istasyonlarının yarattığı elektromanyetik kirlilikte artış…

Artık yeni sezonda dizilerde bol bol birbirinin nerdeyse aynısı 3G li senaryolar ile işin cılkı çıkarılacak, (Nedense Türk Telekom’un görüntülü konuşma hizmetini sadece kurtlar vadisinde gördüğümü hatırlıyorum)

Öğrenciler bu teknolojiyi kullanarak nasıl kopya çekebilcekleri üzerine kafa yoracaklar,

Yolda görüntülü konuşma yaparken belediye çukuruna düşenlerin, aracıyla kaza yapanların , başka evlere gizlice yerleştirilen kamera ile sapıklık yapanların haberlerini izleyeceğiz.

3G li kameraları kameraları aracına takıp bunu güvenlik maksadı ile kullananları göreceğiz.

Hatta bu kameraları tarlasına, bahçesine, ahırına, kümesine yerleştirenlere şahit olacağız.

Karadenizli bazı cin fikirliler tarafından bu teknolojinin  ilginç amaçlarla kullandıklarını izleyeceğiz.

ve dahası…

Peki görüntülü konuşma o kadar rağbet görür mü? Şahsen çok büyük bir talep patlaması olacağını zannetmiyorum. Bir kere yolda parkta otobüste görüntülü konuşma yapmak demek eğer kulaklık kullanmıyorsak konuştuklarınızın herkes tarafından duyulması hatta görülmesi demek. Bu daha çok adsl hizmetinin olmadığı kırsal bölgelerdeki vatandaşlarla şehirdeki, yurtdışındaki akrabalar arasında tercih edilebilir. (Torununu görmek isteyen dedeler, annaneler, babanneler…) Ancak ne varki kırsal bölgelerde bu hizmet şu anda yok…

Sevgili olanlarda bol bol bu görüntülü konuşmadan faydalanacaklardır. Artık üstünde ne var diye sorulmayacaktır. Yalnız namus cinayetlerinde bir miktar artış olabilir.  Babalar kızlarına 3G li telefon vermeye korkacaklardır.

Neyse uzatmayalım… Zaman gösterecek herşeyi. Benim içinse bu yeni teknoloji heryerden internet demek. Yemişim görüntülü konuşmasını.  Ayrıca 3 G li Telefonlar ile Netbook lar hatta notebooklar (dizüstü bilgisayarlar) fiyat olarak tamamen aynı düzeydeler. Böyleyken 3G uyumlu telefon almak yerine bir netbook almak bana daha mantıklı geliyor.

Vizontele’de ne diyordu başkan: “Vizontele, uzağı yakın edecek.  Ve burası artık o kadar uzak olmayacak.”  Mesafeler kısaldıkça hasret, özlem gibi kelimeleri artık daha seyrek duyacağız galiba…