Adalar gezisi ve martılar

Dün Kurtlar Vadisinden sonra TRT1 de “Kuşlar Kanatlı Uygarlık” belgeseli vardı. Tek kelime ile size özetlersem “etkileyiciydi”. Size bu kadarısı yetmezse burada güzelce anlatılmış. Keşke sinemalara geldiği zaman izleseydim. Tam çekmeyen TRT’de bile izlerken etkilendiysem kim bilir sinema salonunda bende nasıl bir etki bırakacaktı. Belgeseli sanki farklı bir gezegende yeni keşfedilmiş yaşam formlarını izler gibi izledim.

Belgeselde beni en çok yüzlerce km uçtuktan sonra  vurulan kuşlar etkiledi.  Sen o kadar yolu zorlu hava şartlarında aş gel bir avcı seni arkandan vursun.  Belgeseli izlerken bir kaç hafta önce dayımla adalara giderken Samsung D900i ile çektiğim ve öylesine attığım video geldi. Neden kendi sitemden yayınlamıyorumki onu dedim ve koydum aşağıya.

Adalar giderken vapurlara yarenlik eden martılar yolculuğa ayrı bir keyif katılıyor. Hele martıların atılan simitleri havada kapması… Aynı zamanda yanımızda dürbün olduğu için martıları ve denizin 40-60cm üzerinden uçan göçmen kuşlarıda yakında izledim.  Bu arada aynı yunusmudur bilmiyorum, bir giderken bir de gönüşte Yunus gördüm. Çok kısa sürede gördüğüm için ne fotoğrafını ne devideosunu çekebildim.

Adalardaki geziye gelince; İlk defa gittiğim adalarda (Büyük Ada) bisiklet turu yaptık. Hem adanın güzelliği hemde manzaranın güzelliği iyiki gelmişiz dedirtti bize. Eğer bisiklet turu size göre değilse Faytonu tercih  edebilirsiniz. Ancak adaya geldiğinizde hafif bir tezek kokusu çekebilirsiniz. Bu hem adadaki onlarca attan hemde adanın arka tarafındaki ahırların yanlarında kurutulan tezeklerden kaynaklanıyor. Fayton çeken atların dışkıları arkada bir torbada biriktirilmese bu kadar kokmaz aslında. Çünkü Fayton ilerlerken hava akımlarından dolayı daha fazla dağılıyor koku. Aslında biraz abarttım. Bir süre sonra duymuyorsunuz bile.

Neyse bisiklet kiralamaya gelince fazla sıkıntı yaşamayacağınızı söyleyebilirim. Çünkü adada bolca bisiklet kiralama yeri var. Kiralarda 5-10 arası değişiyor. Biz 7 YTL ye gün boyu kiraladık bisikletleri (xc 500). Bir kaç yere sorup arasıdan seçim yaparak alın derim. Grup olaak giderseniz hatta tek gitsenizde mutlaka indirim talep edin. İsteyenin bir yüzü vermeyen zenci. İndirim yapmam derse şöyle başka bisikletçiye doğru hafif yönelin belki vazgeçer de indirim yapar. Biz hiç pazarlık etmeden aldık bisikletleri. Pahalıda değildi.
Adalara nasıl gidebilirsiniz. (2. Sayfada)