Airties 4240 Access Point

Kısa süre evvel Airties Marka bir Access Point aldım. (Air 4240) Access Pointi kurmak için iki günümü harcadım. Sinirden saçımda bir kaç tel daha beyaz saç çıkmıştır. Ürünün Kalitesine bir şey diyemem. Şimdilik efendi efendi çalışıyor.

Karşı binayı goren camda iken aldığı sinyali 100 metrekare eve dağıtıyor. Sinyal olmayan bir nokta yok. Sinyal gücü yüksek. En büyük endişem oydu. Çünkü fiyat olarak daha alt seviyedeki başka markalı ürünlerdeki antenlerin ya dbs i yüksekti ya da birkaç anten birden vardı. Ancak satın alırken bana denilene gore aynı marka almaz isem ürün eşleşmeyebiliyormuş. Marka ayırt etmeksizin eşleşmesi için universal tipte bir access point almak gerekmiş.

Sonuç olarak ucuza kaçıp başımın ağrımasındansa garanti ve teknik servis açısındanda iyi olan Airties i seçtim. (Seni seçtim Pikaçu)

Paketi açıp kurmaya başladım. Bir süre sonra yaptığım bir ayardan dolayı cihaza kendi yazılımı üzerinden bile ulaşamadım. Teknik servisi aradım. İlk eleman Virüs programından kaynaklanabilceğini soyledi. Virüs programını kapattım, hatta kızıp işletim sistemini bile yeniden yükledim. Ama olmuyor olmuyordu. Sonra tekrar aradım destek hizmetlerini. Sonunda eleman bana ürünün altındaki reset düğmesini soylediki sonrasında cihazın arayüzüne  ulaşabildim. Halbuki o kadar incelemiştim. Hiç bir yerde düğme yoktu. İyi gizlemişler, kazara basılamayacak bir yerde ve 5-10 saniye basılı tutmak gerekiyor.

Cumartesi şıp diye ulaştığım teknik desteğe pazar günü ulaşmak ne mümkün. “Teknik destek elemanlarımız şu anda diğer müşterilerle goruşuyorlar deniyor hep”. Olanda benim TL lere oldu. (Kontor).  Sadece hatta bekleyerekten bitirdim.

Denemelere devam ettim. Kitapcıkta anlatıldığı şekilde her ayarı yaptım yetmedi forum sitelerine bloglara baktım kendimce doğaçlamalar yaptım olmadı. Bir türlü bağlanamıyordum. Bir reset sonrası ayarları yaptım yalnız bir şeyi unuttum. Bilgisayara IP atamayı. Meğer asıl sorun buymuş. Ürünü Kısaca Kurulumu anlatacağım. (Access Point Özelliği için)

Kurulum

1- Önce Modeminizde (192.168.2.1)  şifreleme türünüz WPA/WPA2 gibi bir seçenek ise onu WEP olarak değişirin. Modem Hangi kanalda yayın yapıyor öğrenin.

2- Sonra Access Point arayüzüne girip (192.168.2.254)  ” Kablosuz / Kablosuz ağ ayarları “ndan  modemdeki değerleri girin.

3- “Kablosuz / Kablosuz Ağ Güvenlik Ayarları” ndan Şifreleme türünü WEP seçin  şifrenizi girin.

4- Önce Modemdeki “Kablosuz / MESH ” e  gelip  “AP Bul” a basınız ve her iki cihazı birbiri ile eşleştirin. Sonrada aynı adımı AP de tekrarların.

5- İnternet ayarlarından “DHCP” Modunu seçin.  Kaydet dedikten sonra modem yeniden başlatılacaktır. Modemin anasayfasındaki durum bilgilerindeki “Bağlı değil” gibi bilgileri dikkate almayın.

6- Bilgisarınızın IP sini elle atadı iseni Otomatik seçi işaretleyin. İsterseniz DNS kısmını değiştirebilirsiniz.

7- Artık Bağlanmanız gerek. Zira ben bağlandım. Adımları yaparken sorun yaşıyorsanız ayrıntıları sorabilirsiniz. Başka Marka AP lerdeki ayarlar değişik olabilir. Kullanım klavuzunu dikkatli inceleyin. Teknik desteğe danışın, bilen birinden yardım isteyin.