Alokontor – Duy sesimi Vodafone –

Bugün “Alo Kontör” tarafından arandım. Alo kontör için şikayetvar da yeterince şikayet var zaten. Benimkide onlardan biri gibi. O yüzden kısaca madde madde  anlatacağım.

1- Aramadan evvel arayacaklarına dair bir mesaj atıyorlar. Sınav haftasında olduğum için haklarında araştırma yapamadım.

2- Aradıklarında kendilerini Vodafone nun bir servisiymiş gibi tanıtıyorlar. Vodafonun ismini duyunca insanın içinde bir güven duygusu oluşuyorlar. Ama dedikleri gibi vodafone nun bir servisi değiller. Yaptıkları sadece kontör satmak.

3- Arayan bayan hızlıca, sadece ve sadece servisin kulağa hoş gelen yönlerini anlatıyor. Daha ilk başta sormama rağmen üyelik ücreti ile ilgili bilgileri ustalıkla geçiştiriyor.

4- Kendisine beni sonra arayabilirmisiniz dediğimde daha sonra arayamayacaklarını çünkü sırada çok fazla müşteri olduğunu söylüyorlardı. Oysa benimle 23dk 49 saniye konuştu.  Bu durumu kendisinede söyledim. Ama iyi laf çevirime kabiliyetleri var. Kaç kez böyle bir üyeliğe onay vermiyorum dedim hatırlamıyorum bile…

5- Zorlada olsa üyelik ücreetleri ile alakalı bilgileri aldım. 6 ay boyunca benden 11.5 lira keseceklermiş.

6- Benden 6 aylık üyelik ücreti keseceklerini söylemesine rağmen gödenercekleri 330 kontörü hediye olarak adlandırıyorlar. Üstelikte sadece şebeke içi konuşma için geçerli imiş.

7- Üyelik için onay vermememe rağmen bana Alo Kontör servisine hoş geldiniz diye mesajlar attılar. Geri aradığımda telefon edilen herkese bu mesajın otomatik olarak gönderildiğini söylediler.

8- Bende ilk başta kredi kartımın adıma olup olmadığını öğrenebilmek amacıyla ilk 4 haneden sonraki 12 haneyi birde kartın son kullanma tarihini istediler. Bu kadarlık bilgiyle ben hiç bir yerden alışveriş yapamadığım için vermekte sakınca görmedim.

9-Görüşme sonrasında hemen bankamı aradım. Durumu anlattım. Bu kadar bilgiyle benden para çekebilceklermi diye sordum. Müşteri temsilcisi Alo Kontör ile şikayetlere sık rastladıklarınıda ekleyerek çekebilceklerini söyledi.

10- Herhangi para çekilmişmi diye sorduğumda çekilmediğini ama bir süre sonrada çekebilceklerini söyledi. Bende hemen kart numaramın değiştirilmesi talebinde bulundum.

11- Evet sırf bu AloKontör yüzünden kartımı iptal ettim. Akşam akşam o kadar strese girdim.

12- Kartımı iptal ettim ama daha sonuç ne olur bilemiyorum. Benden para kesimişmidir yarın öğrenebileceğim.

13- Olumsuz bir durumda hukuki yollara sonuna kadar başvuracağım. Çünkü en başta ses kaydı yaptıklarınıda bildirdiler.

14- Bu yazıyı doğruluğunu kontrolde edebilcekleri şekilde Vodafone de göndereceğim. (Görüşme saati, görüşülen kişi gibi bilgiler)

15- Vodafone den bir cevap gelirse onuda buradan paylaşacağım.

Buradan VODAFONE sesleniyorum. Kendilerini Vodafone servisiymiş gibi tanıtan ve sizin isminizide lekeleyen ALOKONTÖR için birşeyler yapmanız gerek miyor mu?

Türlü Ali-Cengiz oyunları ile laf çevirme sanatı ile adınızı kullanıp müşterilerinizi kandıran bu kişilere ne kadar daha izin vereceksiniz.

İnternette bunun gibi daha yüzlerce durum var. Herkes bunlardan şikayetçi. Çözüme ulaşabilenler çok az. Çünkü “Alokontör” ü muhatap alıyorlar. Oysa ben sizi muhatap alıyorum. Bunuda internette her platformda dile geetireceğim.

Sizin müşterilerinizi üstelik sizin adınızı kullanarak kandıranlara daha ne kadar müsade edeceksiniz. Numara taşıma ile Vodafone geçtiğim halde bunlar benim Vodafone lu olduğumu nerden biliyorlar?

Vodafone’nun cevabı

Vodafona yukarıdaki yazıyı aynen gönderdiğimde verilen cevap:

Talebinize istinaden Alo Kontör yükleme servisi müşteri hizmetlerine şikayetlerinizi iletebilirsiniz. Müşteri hizmetleri numarası 0 542 444 10 11 (hafta içi 09:00 – 18:00 ) saatlerinde arayarak bilgi verebilirsiniz. Alo kontör servisi alternatif yükleme kanalıdır.

Daha sonra emin olmak üzere bir mesaj daha attım.

“Alo kontör” Vodafonun resmi bir servisi midir? Şirketinizle bağı nedir ? güvenilir midir?

Verilen cevap:

Tarafımıza iletmiş olduğunuz bilgi talebi içerikli mailinize istinaden ,öncelikle Vodafone bünyesinde bulunmayan ancak Vodafone abonelerinin de faydalanabileceği, farklı firmalar tarafından hizmete sunulmuş bir çok kontör yükleme (Tempo Alo Kontör,Simkontör.vb) servisinin bulunduğunu belirtmek isteriz. Belirtmiş olduğunuz  Tempo Alo Kontör servisi kredi kartı ile kontör yüklenmesi yönünde hizmet vermekte olup ,ilgili servislerin farklı firmalar tarafından hizmete sunulduğu bilgisini paylaşmak isteriz.

Tempo Alo Kontör servisi ile ilgili detaylı bilgi almak vb.. talepleriniz için 0542 444 10 11 /0542 444 10 10 www.alokontor.com ) nolu servis numarasına ulaşmanızı rica ederiz.

Özetle; “Alo Kontör” ün resmi bir servisi olmadığını söyleyen Vodafone: “sizin adınızı kullanarak (resmi servisi gibiymiş gibi) yine sizin müşterilerinizi kandırıyor” mesajımız dikkate bile almıyor.  Almadığı gibi birde Alo kontör hizmetlerine ait müşteri hizmetlerine dair ayrıntılı bilgi veriyor.

kontörler satılsında nasıl satılırsa satılsın…