Alternatif T.C Kimlik No öğrenme sitesi

Mernis Projesi kapsamında artık herkesin bir T.C. Kimlik numrası var. Bu  numara olmadan hiçbir kamu kurumunun işlem yapmadığını bilmeyen kalmamıştır herhalde.  Buna rağmen pek çok kişi nufus cüzdanlarını halen yenilemediğinden ya da o an yanında olmadığından internetten sorgulatarak buluyor numarasını. Şahsen ben ezbere biliyorum. Ancak ailenin diğer fertleri ile alakalı resmi bir  işlem için  onlar olmadığında (ki artık hepsini bir kenara not ettim) ya da yakınlarıma lazım olduğunda T.C kimlik numarasını öğrenmek için tckimlik.nvi.gov.tr adresine giriyorum.

Siz hiç girip numara sorguladınız mı bilmiyorum ama sitenin bazen insanı çileden çıkarttığını söyleyebilirim. Özellikle ösym’nin sınav zamanlarında…

Ama bu sitenin bir altarnatifi mevcut. Üstelik yine bir devlet kurumunun sitesi. Tek şart var. O da SSK, Bağkur ya da Emekli sandığı sigortalından birinin olması. Üstelik tckimlik.nvi.gov.tr’ ye göre çok daha az veri girerek doğrulama kodu girmeden.

İşte bu site T.C Sosyal Güvenlik Kurumunun sitesi olan “www.sgk.gov.tr” T.C Kimlik numaranızı öğrenmek için yukarıdaki resimde gözürldüğü üzere sadece yıldız işaretli alanları doldurun. Arama sonucunda çıkan sayfada Sigorta sicil numaranızı da göreceksiniz.  Sigorata sicil numaranızın üstüne tıklayarak sigortalı hizmet dökümünüze de ulaşabilirsiniz.

Ancak bu sağlanankolaylık bazı sorunlara yol açabilir. Yıldızla (*) işaretli olan alanları bilen biri sizinle ilgili daha net bilgilere ulaşma imkanı elde ediyor. Bu sizin için bir sorun oluşturu mu bilmiyorum ama yinede biraz daha zor olması iyi olur gibi geliyor bana. Mesela doğum yılı yerine doğum tarihini gün ay ve yıl olarak isteyebilirdi.

Böyle diyorum ama bu şu işlerede yarayabilir:

* Sevdiklerinizin doğum günlerini bu sayede öğrenebilirsiniz.

* Kızınızı isteyen bir damadın nerde ne zamandan beri çalıştığı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

* Yatırılan prim miktarından maaşını tahmin edebilirsiniz.

Bu bilgileri kullanarak daha çok detaya ulaşabilirsiniz ama onlardan bahsetmiyeceğim!

sgk.gov.tr‘ ye girdikten sonra “Çalışan” linkine tıkladıktan sonra E-Hizmet alanında ki “Sigortalılık tescil kaydı tespiti” yazan yerin karşısından hangi sigortaya sahipseniz o kısma tıklayın.  Ben aşağıda işinizi kolaylaştırmak için linkleri verdim.

Bağkur Emekli Sandığı SSK

Yayınlayan

pardus007

daha önce http://pardus007.blogcu.com' da yazdım. Şimdi buradayım. Daha fazla detay isteyen "hakkımda" sayfasına bakabilir.

“Alternatif T.C Kimlik No öğrenme sitesi” için 14 yorum

 1. TDK sözlüğüne baktım sadece alternatif var. Ama google da arattığımda da bu kelimeyi içeren çok sayıda sonuç çıkıyor. Ancak google da “bunu mu demek istediniz?” diye üst kısımda alternatif kelimesini veriyor.
  Galiba doğrusu “alternatif” Ancak bunun yerine daha Türkçe (uydurk olmayan) bir kelime kullanmak en doğrusu sanırım.
  Uyarınız için teşekkürler. Gerekli düzeltmeyi yaptım.

 2. hiç güzel değil bu site ne biçim site yapmışsınız beeee ne bişi bulabiliyoz ne de başka bişi böyle site olmaz olsun

 3. kimse böle sitelere bilgilerini vermesın sızı soyup sogana cevırırler
  * * *
  Pardus007
  T.C Kimlik no öğreneceğiniz sitede Benim altarnatif olarak sunduğum sitede devletin resmi siteleri.

 4. İnternet kullanmayı bilen insan her sitede aradığını bulur. Bu site bir haber sitesi, bilgilendirme sitesi değil. Bu bir kişisel site ve aradığınızı bulmak zorunda değilsiniz.

 5. Furkana katılıorm size özel açılmış bir site değil ! (Ayrıca bulamasanızda en azından emeğe saygı yorum yazmayada bilirdiniz !

 6. aslında çok haklısınız bunu hazırlayan kişinin emeğine saygım sonsuz sonuçta bize yardım etmeyi amaçlamış fakat biri bana yardımcı olabilirse çok sevinirim acil tc kimlik nomu öğrenmem lazım ve cilt no birey no ve aile no mu bilmiyorum bir çözümünü bilen var mı bu siteye girdim fakat içinde kullanıcı giriş formunu bulamadım lütfen biri yardım etsin çok lazım ve acil yardımcı olucak ve olmaya çalışıcak herkese sonsuz teşekkürlerimi şimdiden iletiyorum

 7. @necla hanım, Geç olsada cevap vereyim dedim. (Sınavlarımdan dolayı)
  http://tckimlik.nvi.gov.tr/ adresinden TC kimlik no sorgulamaya bastığınızda adınızı soyadınızı girdikten sonra (resim doğrulama kodunuda unutmayın) Sağ ya da sol taraftaki bilgilerin hepsini girmek zorunda değilsiniz. Sadece sağ taraftaki Baba anne adı doğum yılı cinsiyet gibi bilgileri girin (ki bunlarıda bilmiyorsanız hafızanızı kaybetmişsiniz demektir) ve sorgulama yaptırın. İstenilenleri tam doğru yazdıysanız TC kimlik numarınızı öğrenebilirsiniz.

 8. ya arkadaşlar ben bütün bilgilerini biliyorum ama cilt no aile birey sıra no yu felan bilmiyorum onları bilmeden açılmıyor ne olur biriniz bana yardım edin
  * * *
  Pardus007
  Sizin için en kolay yolu Nufus müdürlüğüne giderek kimliğinizi değiştirmek olacaktır. Değişim ücretsiz yapılmaktadır.

 9. benim değil zaten bir arkadaşımın o benim tc mi biliyor bütün bilgilerime ulaşıyor hem de ben den gizli internetten bulmuş ‘ben neden onun bilgilerini bulmuyum’ dedim o yüzden size sordum sadece bana onları bilmeden o kişinin tc kimliğini nasıl öğrenebilirim ya da öğrenebilirmiyim onu söylüyeceksiniz lütfennnnnnnnn :(

 10. ya hadi biriniz cevap verin bu kadar mı zor bulmak ya offfffffffffff
  – – –
  Pardus007
  Bulmak bu kadar zor olmasaydı siz bulurdunuz zaten.

Yorumlar kapalı.