Alternatif T.C Kimlik No öğrenme sitesi

Mernis Projesi kapsamında artık herkesin bir T.C. Kimlik numrası var. Bu  numara olmadan hiçbir kamu kurumunun işlem yapmadığını bilmeyen kalmamıştır herhalde.  Buna rağmen pek çok kişi nufus cüzdanlarını halen yenilemediğinden ya da o an yanında olmadığından internetten sorgulatarak buluyor numarasını. Şahsen ben ezbere biliyorum. Ancak ailenin diğer fertleri ile alakalı resmi bir  işlem için  onlar olmadığında (ki artık hepsini bir kenara not ettim) ya da yakınlarıma lazım olduğunda T.C kimlik numarasını öğrenmek için tckimlik.nvi.gov.tr adresine giriyorum.

Siz hiç girip numara sorguladınız mı bilmiyorum ama sitenin bazen insanı çileden çıkarttığını söyleyebilirim. Özellikle ösym’nin sınav zamanlarında…

Ama bu sitenin bir altarnatifi mevcut. Üstelik yine bir devlet kurumunun sitesi. Tek şart var. O da SSK, Bağkur ya da Emekli sandığı sigortalından birinin olması. Üstelik tckimlik.nvi.gov.tr’ ye göre çok daha az veri girerek doğrulama kodu girmeden.

İşte bu site T.C Sosyal Güvenlik Kurumunun sitesi olan “www.sgk.gov.tr” T.C Kimlik numaranızı öğrenmek için yukarıdaki resimde gözürldüğü üzere sadece yıldız işaretli alanları doldurun. Arama sonucunda çıkan sayfada Sigorta sicil numaranızı da göreceksiniz.  Sigorata sicil numaranızın üstüne tıklayarak sigortalı hizmet dökümünüze de ulaşabilirsiniz.

Ancak bu sağlanankolaylık bazı sorunlara yol açabilir. Yıldızla (*) işaretli olan alanları bilen biri sizinle ilgili daha net bilgilere ulaşma imkanı elde ediyor. Bu sizin için bir sorun oluşturu mu bilmiyorum ama yinede biraz daha zor olması iyi olur gibi geliyor bana. Mesela doğum yılı yerine doğum tarihini gün ay ve yıl olarak isteyebilirdi.

Böyle diyorum ama bu şu işlerede yarayabilir:

* Sevdiklerinizin doğum günlerini bu sayede öğrenebilirsiniz.

* Kızınızı isteyen bir damadın nerde ne zamandan beri çalıştığı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

* Yatırılan prim miktarından maaşını tahmin edebilirsiniz.

Bu bilgileri kullanarak daha çok detaya ulaşabilirsiniz ama onlardan bahsetmiyeceğim!

sgk.gov.tr‘ ye girdikten sonra “Çalışan” linkine tıkladıktan sonra E-Hizmet alanında ki “Sigortalılık tescil kaydı tespiti” yazan yerin karşısından hangi sigortaya sahipseniz o kısma tıklayın.  Ben aşağıda işinizi kolaylaştırmak için linkleri verdim.

Bağkur Emekli Sandığı SSK