ANNELERİ ANLAMAK

cucuk hediyeAnneler günü ilk olarak 1908 yılında kutlanmaya başlandı. 1955 yılından beri ülkemizde her yıl Mayıs’ın ikinci haftası kutlanır anneleer günü.

Yine tv reklamlarının yüzde 70 i kampanyalarla dolu, gazeteleri sorarsanız onların da pek farkı yok. Büyük alış-veriş merkezlerinde yüzde 50 ye varan indirimler. Radyo ve Tv programlarında anne sevgisini konu alan yazılar. Tabii ki bunlar analarımızın hoşuna gitmeyen durumlar. Çünkü günümüzde öyle bir duruma geldi ki anneler günü bir ticari kazanç haline geldi.

20 yıl önceki çocuk annesine bahçeden kopardığı bir çiçeği getirirken şimdi ise çiçek sadece aldığı başka bir hediyenin yanında figüran durumuna düştü. Anneler günü öyle bir lanse edilmeye başlandı ki annesine hediye alamayan çocuklar sokak köşelerinde ağlamaya başladı. Çocuk düşünemez oldu annesinin ondan sadece ufak bir öpücük istediğini.

Ne olursa olsun anlayamaz olduk sevginin parayla ölçülemeyeceğini hele de annenin sevgisinin. Hala da farkında değiliz annenin nasıl bir varlık olduğunun ve annnelerimizin bizi karşılıksız sevdiğinin. bir başka değişle aşkın en kutsalını gösterdiler bir nevi bize. Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Yılın bir gününü annelere ayıralım. Fakat O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım, hediyelerle değil. Fakat onları asla kendimiz gibi düşünmeyelim, onları hep karşılıksız sevelim. Bu vesile ile bütün annelerimizin anneler günü kutlu olsun.

Kutlubey