Arayan belasınıda bulur mevlasınıda

Aralık ayına daha henüz bugün girmemize rağmen “Türklerin Google’da en çok aradığı ilk üç kelime” ye dair haberler haber sitelerinde yer yer, yer almaya başladı bile.  Aralık ayında medyada istatistik haberlerine boğulmaya hazır olun.

En çok haber aramalarındaki ilk üç kelime : Milli Piyango, Loto, Süper Loto

ki bu aramalar normaldir. Çünkü piyango çekilişleri herhafta yapılıyor ve herkes çekiliş sonucunu öğrenmek istiyor. Neden zaten herhafta aramalarına rağmen bu adresleri “yer imlerine” eklemiyorlar diye düşünebilirsiniz. Ülkemizdeki 25 milyon internet kullanıcısına sorsanız “yer imi” ya da “bookmark”  nedir diye en az yarıya yakınından cevap alamazsınız. Daha nice kişiler var hala gireceği adresi “adres çubuğu” yerine google a yazar oradan aratır. Kendi sitemden de biliyorum. Ne kadar acayip arama yapanlar var.

En çok web sayfası aramalarındaki üç kelime: Facebook, Mynet, Oyun.

Bunda enterasan bir durum yok çünkü ülkemizdeki çoğu insana göre internet demek, facebook, mynet ya da oyun demek. Msn yide unutmamak gerek.

En çok resim aramaları ise şöyle:  Güzel, Resimler, Kız

Resim aramalarının hiç bir ayarına dokunmadan direkt bu kelimeleri yazdığınızda karşınıza çıkan ilk sonuçlarsa şunlar:

Google ın bu resim arama performansından memnun değilim. Güncel resimleri aramak isterseniz işiniz şansa kalıyor. Tamam boyutuna, rengine… ve daha pek çok şeyine göre resimleri arıyabiliyoruz ama eklenme zamanına göre göremiyoruz.

Her zaman  aradığınızı bulabilmeniz dileğiyle…