Assassin’s Creed’le gelen hayal kırıklığı

Merhaba arkadaşlar!

Geçtğimiz günlerde Assassin’s Creed’i aldım.İlk izlenimlerimi paylaşmak istedim bu yazıda.

Öncelikle arkadaşımla pop sersisinin 2-3 ‘ünü oynayıpta ubisoft’tan gelen bu oyuna bir benzerlikle yaklaşmıştım.Fakat daha oyunun ilk açılışında beklentimizin tersi yönünde bir durum oluştuğunu gördüm.

Buraya tam anlamıyla bir inceleme yazısı eklemeyi düşünüyordum bu oyun hakkında.Fakat kusura bakmayın bu oyun için bunu yapmayacağım.Belki ağır bir eleştiri ama ubisoft’tan böyle akademiksel bir oyun beklemiyordum açıkçası.

assassins-creed gameOyuna değinelim biz isterseniz;

Oyuna ilk başladığımızda bulanıklaşmalar ve ekran sapmaları ile neye uğradığımızı şaşırıyoruz.2 dakikalık bu işkenceden sonra animus adı verilen makinede buluyoruz kendimizi.Sağ yanımızda sarı saçlı bir bayan ve sol yanımızda yaşlı bir profesör bir süre konuştuktan sonra tekrar makinenin içine giriyoruz.

1191’de kudüsteyiz. Karakterimiz altair yani tahir :)Kullandığımız dört adet silahımız var.Bunlardan en çok altair’in yüzük parmağı kesilip içine bir mekanizmayla yerleştirilmiş bıçak göze çarpıyor diğerleri kılıç,fırlatılabilir yada kulllanılabilir hançer ve yumruklarımız. Mekan ve grafiklendirmeler çok iyi.Müzikler oldukça etkileşimli bir biçimde sunulmuş.

Bir çok yerde sistem gereksinimlerini okumuşunuzdur sanırım.Bende blogumda vermiştim epey ilgi görerek okunmuş.Optimizasyon iyi şekilde yapılmış merak etmeyin sisteminizi o kadar kasmıyor.

Tabii ki oyundaki en iyi özellik özgür bir oynanış sistemi.Oyunda dediğim gibi grafiklendirme çok iyi yapılmış.Uzakları net ve canlı bir şekilde görebiliyorsunuz.

Görevlerimizi al muallimden yani üyesi bulunduğumuz tarikatın yöneticisinden alıyoruz.Ama aldığımız görevler basit hırsızlık işlevleri olunca bizim altair basit bir hırsızmıymış demeden edemedim.

Oyunun kontrolleri gelişmiş bir şekilde oyunun başında aldığımız kısa bir tutorial ile hemen hemen alışıyoruz.

Yapay zekaya girmeden edemeyeceğim askerlerde bu kadar mı mal olur be kardeşim diye yapay zekayı eleştiriyorum arkadaşlar.Mesela arkanızdan kovalayan bir iki askeri hop samanların içine atlıyorsunuz bu adam samanların içinemi girdi diye düşünmüyorlar uzaklaşıyorlar.Belkide yapımcılar oyunu böyle düzenlemişlerdir.

Yapım aslında iyi bir çalışma olmuş.Ve lakin çoğu kişinin benim gibi düşündüğüne eminim

Biz böyle bir oyun beklemiyorduk…Oyunu gta serisine benzetmedim değil.

Ama şunu da belirtmeliyim yazmınız başında da dediğim gibi oyunu henüz daha yeni aldım belki de ilerleyen zamanda oldukça beni saracak bir oyun olacaktır.Bu anlattıklarım zaten ilk izlenimlerim olarak…

Güzel bir oyunun geniş bir incelemesinde görüşmek üzere hoşçakalın….