Baca Yangını

Dün yazdığım kombi ile ısınma yazısından sonra bizim binada baca yangını çıkmasını mı? Binada bir kaç daire hala soba yakmaya devam ediyor. Soba ile ısınmak daha bir başkadır ama külfetide çoktur. Üstelik dikkatli olmazsanız tehlikeside çoktur.

Daire daire dolaştık. Ancak sobası olanlar o an yakmamıştı.  Bacadanda öyle bir duman tütüyorki sormayın.  Meğerse zemin kattaki tekstil atölyesindeki sobadan kaynaklanıyormuş. Ama Atölyeye gittiğimizde o soba da yanmıyordu hatta buz gibiydi.  Oradaki çocuk yakmaya çalışmış ama yakamamış. Çünkü kurumla dolu olan baca çekmiyormuş. Ortalık kurum doluydu. Çocuğun üzeride berbat olmuştu.

Yanan soba olmamasına rağmen duman çıkmaya devam ediyor. Nasıl oluyor peki ? Sebebi bacalarda birikip temizlenmeyen kurumlar. O iç yüzeylerde biriken kurumlar aslında  saf karbondur. Yeterli sıcaklık ve oksijen olduğunda kendiliğinden yanmaya başlayıveririr. O şartlarıda tekstil atölyesindeki çocuk yerine getirmiş.

Söz konusu baca yangını olunca sadece sobayı söndürmenin bir faydası yok. Üstelik bizim baca yangınında soba bile yanmıyordu. Bacanın alttan ve üstten hava ile temasını kesmek gerek.  Bu yetmeyebilir çünkü tekrar açtığınızda tekrar alev alabilir.  Üstelik bu sefer patlamada olabilir. En iyisi itfaiyeyi çağırıp işi onlara bırakmak. Onlar bacanın üstünden su sisi yaparak yangını tamamen söndürür. Bizde de aynen öyle oldu. Sonrasından ise bacayı temizlemek, temizletmek gerek.

Google Alert i kullanarak memleketim çaycuma’daki haberleri takip ediyorum. Son iki hafta hep itfaiyenin baca yangınları ile uyarıları haber olarak karşıma geliyordu. Gerek duymadığımdan  okumuyordum. Kaderin bir cilvesimidir bilmem burada başımıza geldi.

Siz yakmasanızda binanızda hala soba yakanlar olabilir. Onları bu konudan haberdar etmek lazım. Mazallah çatınız alev alabilir. Can kaybı olabilir.