Bilgisayarımdaki takılmalar SP3 kaynaklı mı?

Şurada bilgisayarımın yavaşlaması ve takılmalar yapmasından şikayetçi olmuştum. Sorunu nasıl çözerim diye araştırırken önce sorunu gözlemlediğimden beri eskisinden farklı olarak neler yaptım onları düşündüm.

Bilgisayarıma yeni format attım. Bu aslında bilgisayarın daha hızlı çalışması için bir sebep. Yeni yüklediğim sürücüler eskisinden pek farklı değil hatta aynı versiyonlardı. Ancak yeni olarak microsoft’un yeni güncellemeleri ve sp3 paketini yükledim.  Özellikle  XP SP3’ü yükledikten sonra 3-4 defa mavi ekranla karşılaştım.

Bunlardan bir tanesi bilgisayarda hiç birşey yapmıyorken (çay doldurmaya gittim, geldim mavi ekran) diğerleride sadece firefoxla internette gezinirken karşıma çıktı. Yeni format attığım bilgisayarımda 3-4 defa mavi ekranla karşılaşmak beni şaşrıtmış birazda tedirgin etmişti. Şu yazıyı okuyana dek SP3’ten şüphelenmiyordum.

Asıl şüphelendiğim şey ekran kartımda yaptığım değişiklikti. Gerforce’ni 128Mb Fx 5200 ekran kartını kullanıyorum. Mübareğin fanı kasanın en fazla gürültü yapan parçası idi. Bende (biraz geç oldu ama) fanını söktüm. Yerinede 5 santim altına gelecek şekilde kasanın kendi havalandırma fanlarından birini koydum.  İyikide yapmışım. Şimdi kasadaki tüm parçalarının ısısı eskiye nazaran daha düşük. Everestte bakıyorum sıcaklıklara; Anakart 30, işlemci 31, HDD1 32, HDD2 36 derece. Eski değerler daha yüksekti. Kasa toz toplamasın diye hava girişlerine filtre koydum. Şimdi bakıyorum toz toplamıyor.

Ancak ne varki ekran kartının fanını söktüğüm an itibari ile başladı takılmalar. FarCRY’da eski performansı sergileyemiyordu kart. Ama aynı tarihlerde sp3’üde yükledim. Belkide ikiside birden etkilidir. Forumlada da fx 5200 ün fanının gürültüsünden hep şikayet edildiği yazılarını okumuştum. Çoğu kişide yanar korkusu ile fanı çıkarmıyordu karttan.  Önce yeni bir fan almaya gittim. Ammada pahalı şeylermiş. Fan 10ytl, 256MB ekran kartı (benim kartın bir üstü) 50ytl. Ben ikisinide almadım.

Belki nasıl yaptığımı merak edenler vardır diye kasanın fotosunu da yayınlıyorum. (123) Yaptığım şey çok basit. Hiç bir masraf yapmadım. Artık kullanmadığım disketlerin üçünü fanın bir tarafına diğer üçünü diğer tarafına koydum ve bantla yapıştırdım. Titreşimleri emmesi içinde altına bir kumaş parçası (peçete yada sünger gibi şeyler de olabilir, ancak yanma hitimaline göre yerleştirin) koydum.  Zaten elden çıkarmayı düşündüğüm sisteme ek bir masraf yapmak istemedim.

*yazdıklarımdan SP3’ün kötü olsuğu sonucunu çıkarmayın bence. Tavisiye ederim kurun. Yeni bir dormat atarsam düşünmeden kurarım. Ama artık yeni bir format atacağımı zannetmiyorum. Çünkü onun yerine diskin imajını aldım. İçim rahat…