Bir zamanlar blogcuydu…!

Bir insan niye blog yazar? Niçin kendi bildiklerini (ki zaten kendi biliyordur) paylaşmak için zamanını harcar? Bu zamanını başka şeyler yaparak değerlendiremez mi? Kendisine bloğu yoluyla ulaşan hiç tanımadığı kişilere niçin yardım eder?

İnternet dünyasında ardı gelmeyen yasaklardan ve son olarak blogger’in engellenmesinden dolayı  bazı şeylerden  umudunu kesen, bu siteden de yazılarını paylaşmış olan “Hangman” (Ceyhun ALYEŞİL) arkadaşımız artık blog yazma işiyle alakasını tamamen kesitiğini söylüyor.

Sadece yazma işini bırakmıyor var olan tüm yazılarınıda sileceğini söylüyor. Okuduktan sonra silmemi istediği son yazısında şunları yazmış:

İnsanları değiştirmek, iyi yola sokmaya çalışmak yok… Bu ülkenin düzeleceğine inanmak yok… Uzun süredir bloggerda yayınladığım kişisel blogum tüm blogger camiasıyla birlikte sebebini bile bilmeden engellendi. Yıllarca ümidim vardı bu ülke düzelecekti gerekirse ben düzeltecektim ama olmadı. Adalete olan güvenim uzun zaman önce ortadan kalkmıştı. Bu ülkenin gençlerine olan güvenimde aynı şekilde… Siyasete, bilim adamlarına, yazarlarına, gazetelerine, televizyonlarına zaten hiçbir zaman güvenmedim. Yeri geldi programlamayla uğraştım. Türkleri oyunlarda en iyi şekilde temsil etmeye adımıza laf getirmemeye uğraştım. Bir çok genç oyuncunun kendini geliştirmesine yardımcı oldum. En azından nasihat vermeye çalıştım. Ama bundan böyle yok! Ben bu saçmalıklara daha fazla dayanamayacam. Bundan böyle ne sistemi ne de insanları değiştirmeye, düzeltmeye çalışmayacam. Umurumda değil, herkes hak ettiğini alacaktır. Gerçek adalette bu dünyada olmasada başka dünyalarda sağlanacaktır.

Bundan böyle hiçbir blog yazısı yazmayacam. Türkçe program yazmaya çalışmayacam. Birol’dan habersiz yazıları kaldırmak istemedim. Bu yüzden Birol lütfen bu yazıyı okuduğunda tüm yayınlarımı bununla birlikte kaldır. Kendi blogumuda eğer bir gün blogger açılırsa silecem. Sitenin linkinide kaldırmayı unutma hadi hepinizi öptüm.

Herkes blogların, sitelerin kapatılmasından şikayetçi ama nedense değişen hiç bir şey yok. Yoksa tüm o söylenenler ve yazılanlar boşa mıydı? Sesimizi asıl duyması gerekenlere duyuramıyor muyuz?

Tepki olarak bloglarımızı bir günlüğüne falan kapatalım gibisinden bir eylem mi yapalım? İnanın hiç faydası yok. Şimdiye dek pek çok kez yapıldı.  Ya da sorunu dile getiren yazılar mı yazsak?  Bununda ilkinden farkı yok. Çünkü sorun herkesçe biliniyor zaten. Peki ya çözüm?

Çözüm dediğim “yasaklamalar olmasın!” ya da gerekli yasal düzenlemeler yapılsın gibisinden çözümler değil. Elbette bir kontrol mekanizması olması lazım. O yüzden bu işin bazı kuralları olmalı.

Gerekli yasal düzenlemeler ne ise onları hukukçu arkadaşlar yazsa, bloglarda tartışılsa ve ortaya çıkan yasa taslağı onbinlerce blogda aynı anca yayınlansa nasıl olur? Meclistekilerin işini kolaylaştıralım ve onlara yalnızca ellerini bu yasaya evet demek için kaldırmayı bırakalım.

Ne diyorsunuz? Bende  boş boş hayaller mi kuruyorum?

Bir süre önce başlayan “Fenomen blogger” projesi ile pek çok yerde blogların gücünden bahsedilyordu. Şimdi bu yasaklar beraber projenin siteside dahil on binlerce blog bir anda sadece ülkemizden erişime engellendi.

Şimdi gelde fenomen blogcu ol !

Eğer siz de bloğuna ulaşamayan bir blogcuysanız artık ve sesinizi duyurmak istiyorsanız, buradan düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Üye olma şartı falan yok. Yazınızı ve imzanızı (Adınız, Rumuzunuz, blog adresiniz… herhangi biri) e-posta yoluyla bana ulaştırabilir misafir kullanıcı olarak yayınlayabilirsiniz.
birool (at) gmail.com

Bir de böyle bir seçenek mevcut.