Blogcu’ya neler oluyor 2

blogcu.com logoBlogcu.com‘a geçtiğimiz günlerde 2 günü aşkın süre zarfında ulaşamamıştık.  Blogcunun kendi bloğu dahil hiç bir bloğa ulaşmak mümkün olmadığında neler olduğu hakkında kimsenin bir bilgisi yoktu. Sonra blogcu yavaş yavaş kendine geldi.

Muhtemelen büyük bir sorunla karşılaşılmıştı. Geçici çözümlerle uğraşmak yerine sistemi iyice bir elden geçirmişler herhalde. Blogcunun bloğunda yazdığına göre köklü değişiklikler yapılmış. Ancak görüyorumki bazı sorunlar var. Mesela yorumlarda bir problem var. Bu problemi blogcuya bildirdim:

Blogcu destek hattından size ulaşamadığımdan ve blog sayfanıza yaptığım yorumunda size ulaşıp ulaşmadığını bilmediğimden buradan mesaj atmak istedim.

Bloğuma yapılan ve onay bekleyen son yorumları artık göremiyorum. Yönetim panelinden bana yorumlar yapıldığını görüyor ancak bağlantıya tıkladığımda yeni yorumu göremiyorum. Sanırım bu sorunu tek yaşayan da sadece ben değilim.
Bilginize…

Sağolsunlar 18 dakika sonra şu cevabı gönderdiler:

Bu konuda genel bir sorun yaşıyoruz. Bir kaç gün içerisinde yorumlar ile ilgili problem giderilecektir. Yaşadığınız aksaklıktan dolayı özür dileriz. Anlayışınız için şimdiden teşekkürler. İyi günler.

Herhalde bu sorun yakında düzeltilir. Ancak tek sorun bu değil. Aslında şimdi anlatacağım durumu tam bir sorun olarak görmek gerekiyormu bilmiyorum.

Uzun süredir blogcuda “arama için adsense” özelliğini kulanıyordum zaten. Wordpres”in aramasından memnun olmadığımdan onu kurmak istedim. Bu arada Arama için adsense görmeyeli epey değişmiş ve gelişmiş.  Bende ilk bloğumla bu bloğumuda ortak arama yapılacak şekilde bir ayarlama yaptım. Yani bu bloğumda bir arama yapıldığında diğer bloğumda da benzer bir şey varsa arama sonuçlarında o da çıkacak şekilde bir düzenleme.

Kodları önce burada denedim gayet güzel çalışıyordu. Ancak blogcu’ya koyduğumda eski kodları silmeme rağmen halen onların çalıştığını gördüm. Acaba tarayıcının önbelleğinde olduğu için mi göremiyorum diye yenilemede yapsam durum değişmiyordu. Bende farklı farklı sayfalarda baktım. Bazı sayfalarda yeni kodlar görünüyor genel olarakta eski kodlar çıkıyordu. Sonra şablon üzerinde başka değişiklikler yaptım onlarda da durum aynıydı.

Durumun kesin nedeni nedir bilmiyorum ama galiba blogcu sunucuları rahatlatmak için çok gezilen bazı sayfaları tıpkı wordpress’te wp-cache eklentisinin yaptığı gibi  önbelleğe alma yoluna gitmiş. Dolayısı ile son yapılan değişiklikler hemen bloğa yansımıyor.

Daha başka sorun varmıdır bilmiyorum Ancak geçen seferki uzun ulaşamama sorununda olduğu gibi artık başka yerlerde yazmaya karar veren pek çok kişi oldu.  Genelde de yabancı blog servislerini tercih ediyorlar. Gönlümüz “Blogcu” gibi Türkçe ve Türkiye’de barınan bir servisin yabancılar taradından da tercih edilecek kalitede olup yaygın olarak kullanılması.