Bulaşıcı hastalıklarda İETT’nin payı

Hayatım boyunca birilerine küfrettiysem bu bir elin parmaklarını geçmez.  Küfürü yakıştıramıyorum ağzıma. Ama İETT yüzünden bazı zamanlar sabrımın zirvesine ulaştığım oluyor. Bunun başlıkla ne alakası var ? Evet pek alakası yok ama bir şekilde giriş yapmak lazımdı yazıya.

İstanbulda İETT’nin toplu taşıma araçları ile seyahat edenler bilir.  ( Lüks semtlerin otobüslerini kullananlar ne kadar bilir bilemiyorum) Özellikle  işe gidiş ve geliş saatleri tam bir işkencedir. Trafik yavaş aktığı, tıkandığı için değil otobüste ve hatta tramvayda balık istifi şekilde yolculuk ettiğimiz için işkencedir. Hele balık istifi yolculuk yaparken trafikte yavaşsa üstüne birde havada çok sıcaksa tadından yinmez! O zaman benim devrelerden yanık kokusu gelmeye başlar. Buna daha yanınızdakilerden ter, ayak veya ağır parfüm kokusu gelmesi, otobüs sağa sola savrulduğunda sizi destek olarak görenler olması ya da sürekli ilerleyelim beyler arkalar bomboş diyen bir muavinin sesini duymak, durmaksızın ağlayan çocuk gibi ekstra işkence yöntemlerinide katabiliriz. Araç içinde osuranları saymıyorum bile…

Bırakın iş giriş ve çıkışlarnı normal vakitlerde bile bu duruma sıkça rastlayabiliyoruz.  Kimi zaman otobüsler nerdeyse konvoy halinde geçerken kimi zaman 1 saate yakın otobüs beklediğiniz olabiliyor. Hadi İstanbul trafiği deyip işin içinden sıyrılalım kendilerine özel yolu olan tramvaylarda, metrobüslerde bile  aynı durum mevcut. Artık heryerde hatta  araçların içinde bile kameralar var.  Yoğunluğa göre seferler daha da sıklaştırılabilir. Tılım tıklım giderken park halinde tramvay ve otobüsler görmek insanın sinir sistemine zarar veriyor.

Hadi ben sabredip küfretmiyorum. Ama yarım saat kadar otobüs bekleyip binemeyeceği kadar kalabalık bir otobüsle karşılaşan insanların dudak hareketlerinden neler söylediklerini tahmin edemiyorum. Duraktakilerin  yüzleri bile çok şey anlatıyor.

Pek çok insan hastaneye gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanıyor. Şimdiye kadar neler gördüm neler.  Bir tek tıklım tıklım otobüsleri durdurup ceza kesen polisleri görmedim.  Bırakın şimdilerde gündemden düşmeyen domuz gribi ve kuş gribi bulaşıcı hastalıkları yekvücut olduğunuz diğer yolculardan üzerimize kene bile çıkabilir.

Sizce bulaşıcı hastalıkların yayılmasında İett ‘nin payı nedir ?

Benzer Yazılar