Bunlar kendine “Gazeteci” diyor

Pek çok olumsuz olay karşısında bireylere ahlak dersi veren, doğrusu şudur diyen, neden böyle yapmadınız diye hesap soran, ihmalle suçlayan, mesleki açıdan yetersiz insanları hak etmediği yerlere getirildiklerini söyleyen bir medyamız var.  Aslında bu bize özgü bir durum değil. Dünyanın genelinde böyleler…

Ancak konu özeleştiriye gelince ki tamam haklarını yemeyelim yapıyorlar ama kendileri ne kadar uyuyorlar? Tamam bazı durumlardaki hataları hoş karşılanabilir. Fakat çok basit durumlarda bile bu mesleğin eğitimini hiç almamış vatandaşın bile doğru ya da yanlış oluduğunu anlayabileceği haberleri hiç araştırmadan daha fazla haber , daha fazla tıklanma uğruna… direkt yayınlıyorlar.

Mesela bu yazıya yazmama neden olan haberi! yayınlayan Habertürk.com da çok basit bir örnek var.  Başlık şu: “Felakete UFO’lar mı yol açtı!“. Haberi sonra kaldırabilir diye resmini ekledim. Önce Haberdeki videoyu izleyin sonra aşağıda benim eklediğim videoyu.

Gazeteci dediğin bu haberi yayınlamadan önce minik bir araştırma yapsa iddiaların boş olduğunu görür. İddia dedikleri şeyleride kendileri uydurmamışlarsa… Benim bu haberin gerçek olmadığını kendime ispatlamam en fazla 2 dakika sürmüştür.

Yaptığım sadece  youtube ye girip aynı videoyu izlemek oldu.  İzlediğinizde haberde UFO diye gösterdikleri şeyin bir helikopter olduğu açıkça görülüyor. Fakat haberde ne yapmışlar. Aynı videonun onlarca yüksek çözünürlüklü hali varken sanki bilerek çok çok düşük çözünürlükteki bir videoyu koymuşlar.
Madem illaki ilgi çekecek haber yapacaksınız yukarıda eklediğim videodaki tsunaminin sürüklediği enkazın üzerinde kurtulmak için çaba harcayan tavşanı haber yapın. Ama yok siz onuda “Tsunamiden kaçan uzaylı!” diye haber yaparsınız.