Buzlu yollarda kayan araçlara çözüm

Kışın araçla kar nedeniyle yolda kalmaktan daha kötüsü buzlu yolda kaymaktır herhalde. Hele birde gizli buzlanma varsa ve hızlıysanız kaza kaçınılmaz olabiliyor. Daha kısa süre evvel anne çocuk kayan taksinin altında kaldığı haberleri vardı. Neyseki ikisinede bir şey olmadı. (Şans mı Kader mi?)
Yollar buz tutunca ne kadar frene bassanınz nafile. Bazen kış lastikleride yetersiz kalıyor. Zincir takmak hem zahmetli hemde lastiğe zarar veriyor. Bu nedenle değişik çözüm arayışları oluyor.

Doğuda bazı kamu araçlarına palet sistemi takılarak sorun çözülmeye çalışılmış. Ama her araca bu sistemi monte edemezsiniz. Etsenizde bu size pahalıya patlar. Şimdi çözüm diye anlatacağım sistemi her araca monte etmek gereksiz bence. Daha çok köy yollarında yük taşıyan (Ekmek, erzak vs ) kamyonetlerde kullanılacak türde bir şey bence. Ama lastiklerin üstünde takıp çıkarılabilen bir sistemle her araç için uygun halede getirilebilir.

Rus olan bu dayım zannedersem aracın kaymasını engellemek için kum kullanıyor. Adam buzlu yollarda çok kaymaktan illallah demiş olacakki böyle bir şey yapma ihtiyacı hissetmiş. Ama malesef patentini almış. Bu yüzden ülkemizde ticari olarak üretmek için telif ödemeyide göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ama aynısını yapacaksınız diye birşey yok. Size ilham verebilir diye paylaşıyorum. Hem aynısnı yapsanızda söz kimseye söylemem. Yaparsanız kumun içine tuzda karıştırınki (buzda erisin) başka araçlarda nasiplensin. Sevaptır.