Çalıntı Gözler

Hani fazla izlenmeyen ya da pek gündeme gelemeyen ama festivallerde ödül alan filmler vardır ya işte onlardan birine rastladım. ilk kez gördüğüm bu film sizinde ilginizi çekecektir diye düşünüyorum.

Yaşadığım yer İstanbul Bağcılar’da (Güneşli’de) binlerce göçmen vatandaşımız yaşıyor. Pek çoğu ile komşu olduk aynı ortamlarda çalıştık. Adı üstünde “göçmen”; zamanında Bulgaristan’dan göç etmek mecburiyetinde kalmışlar.  Bu yakında tarihte geçen olaylar hakkında açıkça söylemek gerekirse bildiğim sadece baskı ve Zulüm gösrdükleri Bulgaristan’dan göç ettirildikleri ve Türkiye ye geldikleri.Bu konuda birşeyler okusam iyi olacak…

Zamanında buraya gelip yerleşenler çok çalışmış, şimdi pek çoğunun kendi evleri -belkide o zamanlar tarla olan Güneşli’de dikmişler evleri sonradan tapuları almışlar-  arabaları ve işleri var. Ancak çok yaşlı olmasına rağmen halen çalışanlarıda görüyorum. Pek çoğu çifte vatandaşlığın nimetlerinden faydalandığı gibi Turist vizesi ile girip çalışanlarda mevcut.

Fırsat bulduğum bir anda filmi bulabilirsem  tamamını izlemek istiyorum. Aslında ilk sahneler bana pek bir tanıdık geldi. Bizim darbe filmlerini çağrıştırdı bana. Ben doğduktan iki yıl sonra 1985 yılında Bulgar Hükümeti Ülkede yaşayan Türklerin isimlerini değiştirip asimilasyona uğratmayı amaçlayan “diriliş süreci” adlı gizili bir operasyon başlatır. İnsanların sadece kendi isimleri değiştirilmez. Babalarının ismi bile değiştirilir. Hatta mezar taşlarındaki isimler bile kazınır. Gerçek bir olayı anlatan ve orjinal adı “Otkradnati Ochi” olan filmde Nejat İşler’de oynuyor.

2005 yapımı film, 2006 da en iyi yabancı film dalında oscar adayı imiş. Filmin afişini buradan DVD kapağını da buradan görebilirsiniz.

Benzer Yazılar