Cep Telefonu Kamerası ile Kızılötesi Işığı görmek

Cep telefonlarında kullanılan kızılötesi teknolojisi epey eskidir.  Bir aralar özellikler arasında onunda olmasına dikkat edilirdi. Ama daha kullananıda ne işe yaradığını bilenide görmedim. Açıkçası hiçde merak etmedim ihtiyaçta duymamıştım. Bir ara Cep telefonuna program yükleyerek TV gibi cihazlara kumanda etmek istedim ama olmadı.

Hep merak etmişimdir. Bu TV kumandalarının önündeki led lambaya benzer şeyin neden yanmadığını. Oysa Led lambadan farkı yoktu nerdeyse. Sonra bugün bilgisayarın giriş çıkışlarının fotoğrafını çekiyordum ki o hiç kullanmadığım kızılötesi bölümünde birşey yanıp sönüyor. Çıplak gözle bakıyorum hiç birşey yok.  Sonra evdeki kumandaları aldım tek tek denedim. Evet Cep telefonu kamerası ile normalde göremediğimiz kızılötesi ışıkları görebiliyordum.

ve bunu daha yeni keşfediyorum.  Hani o gece bile önündeki ledlerin hiç yandığını görmediğiniz güvenlik kameralarında gece karanlığında çekim yapan kameralarda hep bu kızılötesi aydınlatma kullanılır.

Yazı sonunda sanki biraz hatırlar gibi oldum. Bluetooth teknolojisinden evvel zil sesi gibi şeyleri kızılötesi ile aktarıyorduk. Ve küçükken sahip olduğum Databank (Hesap makinası)ta da iki tanesini karşılıklı koyarak oyun oynuyorduk. Tabii şimdi oynadıklararımız yanında onlara oyun diyebiliyorsak…  Belki bunların daha öncede farkındaydım unuttuğum için yeniden keşfediyorum.