Çevrimdışı İnternet Uygulamaları (Mobil)

Mobil cihazlarımızdaki internetin hızı ve kotası artsada bazı durumlarda internete erişim çok yavaş olabiliyor ya da mümkün olamayabiliyor. Tüm bunlarla bir probleminiz olmasa da sarj problemi yüzünden benim gibi sizlerde aşağıdaki programları kullanmak isteyebilirsiniz.

Haftanın 5 günü işe gidip gelirken 15 saatim yollarda geçiyor (Ayda 2.5 gün). Bu süre benim için sağa sola bakmakla ziyan edilecek bir zaman olmadığından bu vakitleri, tabletimden ( Note 8 ) sürekli birşeyler okuyarak, izleyerek, oynayarak değerlendiriyorum. Burada tavsiye edeceğim çevrimdışı mobil internet uygulamalarını kullanmamın esas sebebide Metroda internetin olmayışı. Ayrıca internetin çeken ortamlarda olsam bile okumak istediklerime anında erişmek varken neden yüklenmesini bekleyeyim ki…  İşte kullandığım programlar:

Pocket

pocketİlk ve en çok kullandığım programdı. Hala da kullanıyorum. Google Chrome a kurduğum eklenti ile birlikte kullanıyorum. Sonra okumak istediğim köşe yazıları, haber, eğitim yazılarını işaretliyorum. İşten/evden çıkmazdan evvel senkronize ediyorum. Okumak istediklerim ister birebir web sayfasınındaki şekliyle isterse okunabilirliği arttırılmış haliyle offline olarak okunabilecek şekilde iniyor. Senkronize etmeyi unutanlar bunu belli aralıklarla yapılmasını ayarlayabilir. Sonra benim gibi tüh senkronize etmeyi unuttum gibi hayıflanmayın yolda. Uygulamanın pek çok özelliği var. Bunlar zamanla değişebilir olduğundan size sadece ayarlar kısmını kurcalamanızı tavsiye ediyorum. Bunun yanında web arayüzünden de sonra okumak istediklerinizin listesine erişebilirsiniz.

https://getpocket.com/

gReader

Pocket iyi güzelde yolda okumak istediklerimi açıp tek tek “Pocket” lamam gerekiyor. Oysa Google Reader dan sonra kullanmaya başladığım Feedly de takip ettiğim onlarca site mevcut. Feedly de çevrimdışı içerik takip etmeyi desteklemiyor… Derken Feedly ile de senkronize çalışan başka bir android uygulama keşfettim. Çevrimdışı okuma desteği gReader‘da, ayarlardan ayrıca aktifleştirmeniz gereken bir özellik. Eğer çok fazla şey takip ediyorsanız takip başına indirelecek öğe sınırı koyabilirsiniz. ben 60 kadar kaynak için kaynak başına 50 öğe sınırı koydum. Üç günden eski yazıları ve okuduğum yazıları gün sonunda silinecek şekilde ayarladım. Ona  rağmen 2GB kadar ekstra alan kaplayabiliyor indirilen veri.

gReader ın ayarlar menüsünde burada anlatamayacağım kadar özelleştirme seçenekleri mevcut. Zaten bunlar zamanla ve cihazınıza göre de değişebilir. Kesinlikle buralara göz atmalısınız. Takip listenizdeki yazılarda paylaşılan  ses ve video dosylarını otomatik indirebilien ücretli bir versiyonuda mevcut. Podcast’lerdeki ses dosyalarını elle  indirebiliyorsunuz. Videoları indirmek için başka bir araç kullandığım için satın alma gereği duymadım.

http://www.greader.co/

Flipboard

flipboardYukarıdaki programlardan önce ilk kullandığım program budur. Ancak o zamanlarda offline içeriği desteklemiyordu. Şimdi kısmende olsa destek gelmiş. Arayüzünü çok beğensemde çevrimdışı içeriği manuel olarak indirilmesi gerekiyor. Zaten yazıların tam halini değil özeti denilebilecek hallerini indiriyor. Zamanla değişir ve gelişir diye düşünüyorum.

https://flipboard.com/

Twitter & Facebook

Flipboard ı bu listeye dahil ettiysem facebook ve özelliklede Twitter  hayli hali hak ediyor bu listede olmayı. Çünkü ikiside son senkronize edildiklerinden itibaren uzunca bir veriyi çevrimdışı olarak okumaya izin veriyor. Özellikle twitter ın çevrimdışı okuma özelliğini çok kullanıyorum.

Youtube Downloader

Youtube videolarını download etmek için Google Play Mağazasında tatmin edici bir uygulama bulamadım. Zaten arama sonuçlarında çıkanların çoğu fake. Kullandığım “Youtube Downloader” uygulamasını Samsung un uygulama mağazasından indirdim. Youtube uygulamasındaki takip ettiğim kanallardaki videolardan yolda izlemek istediklerimi “paylaş” dedikten sonra çıkan ekranda bu uygulama ile indiriyorum.

Burada bahsettiğim uygulamalar benim kullandığım ve Android platformunda yer alan uygulamalar. IOS içinde benzerleri aynı isimle mevcuttur.

Kullandığım uygulamaların bazılarını arkadaş tavsiyesi ile bazılarını da ihtiyaç sonucu arayarak keşfettim. Sizin keşfettiğiniz, tavsiye edebileceğiniz benzer  uygulamalar ve takip edilmesini tavsiye edebileceğiniz kaynaklar (internet siteleri) varsa yorum yaparak paylaşabilirsiniz.