Çinlilerin en çok takip ettiği Türk siteleri

Bugün Hürriyet Gazetesi Dünya çapında bir başarı elde ettiğini söylüyor. Hürriyet.com.tr günlük olarak 1milyon 800 bin lik ziyaretçi sayısına ulaşmış. Daha önce Hürriyet’in Çin’den çok ziyaretçi aldığını okumuştum.  Diğer siteleri gezerken habervaktim’in “yılın en büyük yalanı” başlıklı  yazısını gördüm.  İki haberide siz okursunuz. Ben olaya farklı açıdan girmek için Alexa verilerine göre Türkiye’de en çok ziyaret edilen Türkçe sitelerin ziyaretçi profiline  (ülke olarak) baktım. Meğer Çinli’ler Ülkemizdeki bazı sitelere aşırı bir ilgi gösteriyorlarmış.

Genel olarak söyleyebilirimki Türkçe sitelere ve ayrı ayrı baktığım diğer gazete sitelerine Türkiye’den  sonra en çok ziyaretçi Almanya’dan geliyor. Tabi normal olanıda bu. Çünkü sonuçta Türkçe olan bu siteleri Allahın Türkçe bile bilmeyen Çinlisi niye takip etsin.  Ama Üç Türkçe siteye Çok ilgi gösteriyorlarmış bu Çinli’ler.

Yüzdelik bakımdan rekor mynet.com‘da bulunuyor. Ziyaretçilerin yüzde 10’u Çin’den gelen mynet’te artan Çince spamları (çöp posta) şimdi biraz daha iyi anlıyabiliyorum. Çok merak ediyorum. Bu Çinliler Mynet’in nesine bu kadar ilgi gösteriyorlar.

Hadi mynet’i biraz anlayabilirim. Çinliler Mynet’e oyun oynamaya geliyorlar diye bir bahane uydurabilirim de Günlük Türkçe olarak haber sunan Hürriyet ve Milliyet Gazetesinin sitesinde ne yapıyorlar.

Ziyaretçilerin yüzde 9’u Çin’den (Almanyadan gelenlerin iki katından fazla) gelen Hürriyet Gazetesi‘nde Çinliler ne yapıyor. Yaklaşık 200 bin Çinli herhalde Türkçe olarak ülkemimizin gündemi ile ilgilenmiyordur. Hürriyet’in en çok gezilen sayfalarına baktığımda anasayfaya gelenler sadece toplam ziyaretçilerin yüzde 44’ünü oluşturuyor.  Ziyaretçilerin büyük kısmı kelebekfotogaleri, fotogaleri ve fotoanaliz gibi genelde Hürriyet’in bir zamanlar kaldıracağım dediği çıplak kadın galerinde dolaşıyor. Herhalde bizim çinliler’de  buralarda takılıyordur.

İş Milliyet‘e gelince durum daha fena hale geliyor. Fotogaleriler, güzeller galerileri bakımından Hürriyet’den geri kalmayan Milliyet sitesinde anasayfa ve haberlerin okunma oranı yüzde 91. Eee ne var Hürriyet’e göre çok güzel diyebilirsiniz.  Ama o zaman alexa verilerine göre ziyaretçilerinin yüzde 1’i fotogalerilerde dolaşan Milliyet’in sitesinde ziyaretçilerin yüzde 7.2 lik kısmını oluşturan  Çinliler  nerelerde geziyor… Yine burada da Çinden gelenler Almanya’dan gelenleri iki katı. Durum aslında şöyle. Milliyet fotogalerilerinin katolog şekilde yer aldığı sayfa galeri.milliyet.com.tr ama galeriler tıkladığınızda galeriler millliyet.com.tr/galeri altında gösteriliyor. Bu hesapla Milliyet’  yüzde 91’ziyaretçilerin tamamı haber almak için değil bu galerileri  görmekiçin geliyorlar. Alexa verilerindeki farklılık buradan kaynaklanıyor.

Gözüme çarpan bir  durum daha var. Alexa verilerini grafiklere döküp siteler arası karşılaştırma yaptığınızda Hürriye ve Milliyet ‘in grafikleri sanki kardeş gibiler.

grafik kardeşliği

Sonuç olark bu Türkiye’nin en çok tıklanan sitelerinin güzeller galerileri ile arttırdıkları ziyaretçileri için tebrik etmek lazım. İşte Habercilik budur!

Sizce Bu Çin’den gelen ziyaretçiler gerçek mi? Eğer gerçek değilse ve gelen Türklerin çoğu galerilerde dolaşıyorsa bu da demektir ki pek çok kişi bu sitelere haber almak maksadı ile gelmiyor.