Connecting Avatar

Uzun zamandır gitmek istediğim avatara dün nihayet gittim. Genel olarak filmi beğendim. Muhteşemdi desem yalan olmaz.

Filmi Bakırköy Capacity Alışveriş Merkezinde izledik. Üç boyutlu olduğundan girişte gözlüklerimizi aldık. Her ne kadar sıfırmış gibi poşet içinde alsakda gözlükler daha önce kullanılmış ve temizlenip poşetlenmişti. Benimki tamda temizlenmemişti ve üzerinde izlerken farkedilmeyecek derecede çiziklerde vardı. Sinema biletinin haricinde dealexterme‘de 3.65$ dolara satılan gözlüklerden 1.5 tl  kullanım bedeli alınıyordu.  Parayı götürüyorlar valla.

Film gözlüksüzde izlenebilir ama baş-göz ağrısı yapabilir. Dahası filmin tüm büyüsünü kaçırmış olursunuz. Aslında filmde kullanılan 3D beklediğim gibi çıkmadı. Güzel değildi demiyorum. Evet güzeldi. Ama hep derinlik hissi veren sahneler vardı. Ben ise daha çok perdeden taşan sahneleri bekliyordum. Film başlamadan evvelki 3d reklamlar öyleydi.  Yani o uçan ejderhamsı yaratıklar kafasını aniden sola çevirsede perdeden çıkıveriyormuş hissi verseydi ya…

Filmin başrolündeki Jake avatar bedenini ile ilk kez ormana gittiğinde karşılaştığı canavadan kaçarken suya atlamıştı. O sahnede mavi renginin  boya gibi  akacağını zannettim:)

Özellikle orman sahneleri çok güzeldi. Kısacık anlarda saatlerce izleyebilceğiniz ayrıntılara boğuluyorsunuz.

Filmde herşeyin temelini “bağlanmak” oluşturuyor. Ormanda herşey bibiri ile bağlantılı, bindiğin hayvan ile bağlantılısın, avatar bedenine bağlanıyorsun… Filmde varmıydı benmi kaçırdım bilmiyorum; Avatar bedenine hangi teknoloji ile bağlanıyorlardı? Nano teknoloji falanda desem alıcı verici yoktu. Sanırım orada Rabıta gibi manevi bir durum var!  -Her ne kadar teknolojik birşeylerle bağlanıyor gibi gözüksede.-

Şimdiye kadar filme bir kaç kez giden çok kişiye rastladım. Bana görede her ne kadar pahalıda olsa en az iki defa gidilebilcek bir film olmuş. Bir kere daha gidersem Türkçesine gideceğim. Çünkü altyazıları okuyayım derken görsel ayrıntıları kaçırıyordum. Ya da tam tersi. Şimdiye kadar hiç bir filmde böyle sorunum olmamıştı.

Bakalım bir diğer AVATAR (son hava bükücü olan) hangi isimle gösterime girecek. Muhtemelen AVATAR The last airbender gibi bir isimle girecek… Yineden pek çok kişi tarafından karıştrılacaktır.

I see you…