Datron Mobee 7 izlenimleri

Bu aralar elime Datron ‘un 7 inç’lik  Mobee modeli dizüstü bilgisayarı (Netbook) geçti.  Normal dizüstülere oranla gayet küçük, kolay taşınabilir bir cihaz.

7 inç’lik küçük ekranı ilk başta beni epey zorladı. Sonra görünümde bazı ayarlamaları yaparak bir oh çektim. Ama ondan önce USB Bellekle Xp yüklemeye çalıştım fakat bir türlü beceremedim.

Ürün Windows Vista Starter Edition yüklü olarak geliyor. Vista kasar deyip XP yüklemek için benden yardım istediler. Üzerinde Cd Sürücü, bende de  harici disk ya da CD sürücü olmayınca USB bellek ile kurmak gerekiyordu XP yi. İki farklı yöntem denedim fakat bir türlü yükleyemedim.

Datron Mobee XP Kurulumu

1- İlk denememde  XP Kurmak için ufak bir programcığın kullanıldığı yöntemi denedim. Benim USB bellektenmi kaynaklanıyor bilmem Program Flash belleğimi bir türlü görmüyordu. Bende bu yöntemden vazgeçtim.

2- İkinci olarakta USB belleği açılış diski olarak kullanıldığı yöntemi denedim. Burda bir süre herşey yolunda gitti. Yüklenmesi için başlattığım zaman “Başlamak için diski çakarın !” gibisinden bir uyarı geldi. Normalde kuruluma başlamak için bir düğmeye basın gibisinden bir uyarı gelmesi gerekti. Bir kaç denemeden sonra bundanda vazgeçtim.

Biraz daha vaktim olaydı benden kurtuluşu yoktu. Bende bari Vistayı optimize edip daha az bellek kullanmasını sağlayıyayım dedim.

Optimizasyon

Önce Windows’un Klasik temasını seçtim. Başlat menüsünü klasik menü olarak ayarladım. Msconfig’ten gereksiz hizmetleri ve başlangıçta açılmasada olur dediğim programları kaldırdım.

Ekran küçük olduğu için okunulabilirliği arttırmak adına Görüntü ayarlarından 96 olan  DPI değerini 120 olarak ayarladım. Artık 1024-768 px  çözünürlükte daha rahat okunulur hale gelsede 800-600 px de yazı ve menüler daha netti.  Sonrada Vistanın Xp ye nazaran daha çok kisiselleştirebilmemizi sağladığı dosya ve klasörlerin boyutlarını büyülttüm.

Büyük resim

Windows Vista Starter Edition Logosunu Kaldırma

Artık benimm için küçük ekranına rağmen  görünüm açısından bir sorun yoktu. Tek can sıkıntısı sağ alttaki “Windows Vista Starter Edition” logosuydu. O logoyu kaldırmak için küçük bir programcık buldum (hideflag.exe ).  Ancak programı her açılışta çalıştırmak gerekiyordu.

Başlat menüsü / Programlarda yer alan Başlangıç’ın üzerine gelip sağ tıklayıp aç dedim.

C:\Documents and Settings\Kullanıcı adı\Start Menu\Programlar\Başlangıç

şeklindeki açılan adrese O programcığı attım. EXE olmayanı ise sildim. Çünkü her başlangıçta sürekli bu programın nasıl çalıştırılacağı bilinmiyor gibisinden bir uyarı veriyordu.  Onu silmeme rağemn işe yaradı ve logo başlangıçta bir kaç saniye kalıyor sonra kayboluyordu.

Video Oynatma

Elimdeki değişik çözünürlükteki videoları hem görüntü kalitesi nasıldır diye hemde HD videoları oynatabiliyormu diye denedim. 854-480 px çözünürlüğe kadar olan videolarda (örnek video)  hiç sorun çıkarmadı. Gayette güzel bir görüntü kalitesi var. Ama işin içine HD videolar (1920-1080 px ve civarı ) girince iş değişti. Media player Klasikte videoları oynatıyor ses var  fakat görüntü yoktu. VLC de ise yine oynatıyor ve TV nin ilk icat edildiğindeki görüntü kalitesi kadarda olsa birşeyler gösteriyordu. Zaten 64Mb’lik paylaşımlı bir ekran kartıyla çok büyük beklentiye girmemeli ki HD videoları o kadarcık ekranda niye izlemek isteyesiniz ki?

Firefox, CCleaner, Foxit Reader,  K-Lite Kodek paketi ve VLC Player… gibi demirbaşlarıda yükleyince tam oldu.

* * *

Cihazın ekranı küçük ama 5 saate varan pil ömrünüde büyük ölçüde buna borçlu. Ancak ben 10″ (inç) ten küçük ekranı tercih edeceğimi pek zannetmiyorum. Ancak ekranı büyük olan modeller daha bir pahalı oluyor. Zaten bu ürünün en çekici tarafı uygun fiyatı. 500TL nin altında bulmak mümkün.

Klavye tuşları ise çok küçük. Hızlı bir şekilde yazı yazmak isterseniz ister istemez yandaki tuşlara eliniz değiyor. Klavyenin kenarlarındaki boşluklar değerlendirilse daha güzel olacakmış.

Ürünün ve datronun diğer modellerinin özelliklerini, resimlerini ve sürücülerini datronun sitesinden bulabilirsiniz.

www.datron.com.tr