Değişen bilgisayar kullanma şeklim…

Dün yine şurada da daha önce yazdığım üzere bilgisayarımda birşeyler silerken yıllar önce kaydettiğim masaüstü resimlerimle karşılaştım.  Yıllar önce deyince belki biraz abartılı gibi oldu. 2004-2006 arası zamanlarda görüntüleri görünce o zamanki bilgisayarı kullanma şeklimle şimdiki kullanma şeklim arasında epey farklılıklar olduğunu gördüm.

O zamanlar Çok işime yaramasada hatta hiç ihtiyaç duymasam bile bir çok programı sırf denemek kullanmak maksadı ile bilgisayarıma kurardım. Bu nedenle bilgisayarım kısa zamanda yavaş çalışmaya takılmaya başlardı. Bende üç ayda bir format atardım bilgisayarıma.

Yine o zamanlar görünüme çok önem verirdim. Değişik değişik janjanlı temalar kurar kaldırırdım. Sayfada gördüğünüz ekran görüntüleride o dönemlerden kalma. Aslında daha çok temalar kullanmıştım ama bunların ekran görüntülerini almışım. Bir ara pardusta kullanıştım. Ama ona herhangi bir tema falan yüklemedim. Bu onun kendi orjinal teması.

şu anki ekran görüntümO zamandan bu zamana ne değişti diye bakıyorum. Öncelikle gittiçe daha sade masaüstüne yönelmişim. Artık ihtiyaç duymadığım programları kurmuyorum bilgisayarıma.  Hatta XP için klasik temayı kullanıyor ve genelde siyah bir  arkaplan kullanıyorum.  Aslında bunun bir nedenide bilgisayarımın artık eski performansını göstermemesi. Ya da ne bileyim hala gösteriyorda bana yavaş gelmeye başlıyor… Az değil 4 yıl olmuş. 14 Mart 2004’te Vatan Bilgisayar’dan  1.021$ dolara YTL olarak 1.351 YTL’ye almıtım.  Yani dolarda o zamanlar 1,325YTL imiş. Çok değişen birşey olmamış aslında. Yine o civarlarda oynamaya devam ediyor. Dolar yükseldikçe memleket battı, batıyor, batacak diye ortalığı ayağa kaldıranlara bakıyorum şimdi. Dahası aynı kişiler dolar düşüncede ortalığı ayağa kaldırıyorlardı.  Daha bitmedi dolar yerinde saydığında Türk lirasının çok değerli olduğu doların daha yükselmesi gerektiğini söyleyenlerde vardı. Bu kişiler  halende varlar. Neticede doların düşmeside çıkmasıda yerinde saymasıda ayrı bir kabahatti.  Farkındayım konunun dışına taştım biraz. Daha kısa süre öncesinde doların ve euronun yükselmesi üzerine felaket senaryoları yazanları hatırlayınca tutamadım kendimi. Ne oldu eski yerlerine yeniden döndüler.  Ana konuya yani benim bu süre içindeki bilgisayarı kullanma şeklimdeki değişime dönersek…

Evet eskiden çok program kuruyordum ama bunların bis kısmını korsan olarak kullanıyordum. Bir kısmınıda trial versiyon yada demo olarak kullanıyordum.  Artık korsanı azalttım. Trial ya da demo versiyon programları kurmuyorum bile. Varsa ücretsiz altarnatifini yoksa kendimi tutamayadak korsanını kullanmaya devam ediyorum. Bunların saysısı da 2 en fazla üçü geçmez. Ama söz param olunca ve yine bu programı kullanmak isteyeceksem lisanslı bir şekilde kullanacam.

*pardus007 yazan resim şimdi kullandığım ekram görüntüm diğerleri eski yılların ekran görüntüleri