Devrim Arabaları

Benzer bir konuyu iki yıl önce yine Auto Show’un açıldığı dönemde yazmıştım. Olayı özeti şu; Millet olarak tamamen yerli bir otomobil üretme hayalimiz var ama tam olarak bunu yapabildiğimizi söyleyemeyiz.  Çünkü başlanan projeler ya kısa süre sonra sonlandırımış, ya da bir şekilde başlanamamışlar.

Önce “Devrim” ile başlayalım: Tarih 16 Haziran 1961. Zamanın Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel asıl amacı ordunun binek otomobil ihtiyacını karşılamak amacıyla tamamen yerli bir otomobil geliştirilmesini emreder ve otomobilin 29 Ekim’e hazır olmasını ister. Devrim Otomobilini üretme görevi verilen TCDD’den 4,5 ayda sıfırdan bir otomobil üretmeleri isteniyordu.
Azmin elinden ne kurtulur. 130 gün sonra Otomobil hazırdı. Üretildiği Eskişehirden Ankara’ya trenle götürülürken arabalara benzin konmamıştır. Sadece benzin istasyonuna gidecek kadar benzin konulmuştur. Cemal Gürsel gelir ve 2 numaralı devrim aracına biner. Ancak araç 100 metre kadar gittikten sonra yolda kalır. Diğer araçta  benzin vardır ve Cumhurbaşkanı ona geçer. Sonra Anıtkabir’e ve tören alanına bu araçla gidilir.
Ancak basınımız  ülke adına yapılan bu proje aleyhine yayın yapar. Sadece 4 adet üretilen bu otomobil projesi rafa kaldırılmasaydı neler olabileceğini bir düşünün. Üretilen 4 otomobilden biri günümüze ulaşmış ve Tülomsas Müzesinde çalışabilir vaziyette beklemektedir.


_DEVRİM ARABALARI_ 24 EKİM’de Sinemalarda

Eğer biz yapabilceğimizi gösterirsek neler olabilir, neler değişir düşünsenize…! Ya yaparsak!…

Ya yapmış olsaydık gibi hayellere dalmanın bize ne kadar faydası olur. Şimdi neden yapmıyoruz/yapamıyoruz?

Anadol: Diğer projelere göre içlerinde en şanslısı buydu bence. Zira 62543 adet üretilmişti.

İmza: Bir “Fadıl Akgündüz” namı diğer Jet Fadıl projesi. Şahsen bu otomobili çok beğenmiştim. Ancak malesef bu projeden gerçekleşemedi. Düşünsenize Siirtte kurulacak olan bu fabrikanın bölgeye, bölge insanına yapacağı katkıyı…

Hattat: Hatırlıyormusunuz bu ismi. Geçtiğimiz senelerde hakkında yüzlerce haber yapıldı. 2007’de yollara çıkacağına dair o kadar haber yapılan bu otomobilin bırakın kendisini resimini göreniniz oldumu? O kadar araştırdım bulamadım. Holdingin sitesindede ne tek bir görsele ne de bir yazıya  rastladım.   Görenlerin insaniyet namına bizi haberdar etmesini rica ediyoruz. Yapılan o onca haberler sadece holdingin reklamımıydı yani?