Dilenci !

İşe gittiğim güzergahta her gün sayıları artan sizden Allah rızası için para isteyen insanlar…  Bazen o soğuk havada ayaklarında ayakkabısı olmayan, kucağında yanında bebek yada çocuk olup sadece el açıp sizden para isteyenler…. Mevzuu onlar değil.

Görünüşte kağıt mendil, kalem, yara bandı vs.  birşeyler satıp para kazanmaya çalışanlar ama bunu yaparkende Allah Rızası için, çocuklarım için, babam hasta lütfen al abi vs diyenler. Aslında onlarda birer dilenciler. Yerlisi, Suriyelisi genelede sağlam insanlar. Birşeyler satıp para kazanmaya çalıştıkları halde buna sizin dini/vicdani duygularınızı sömürmeyi eklediklerinde dilenci sınıfına geçiyorlar.

Aralarında bazı engelli olup tekerlekli sandalyesinde otururken sessizce birşeyler satan, duygularınızı sömürerek satış yapmak yerine sattığı ürünün reklamını yaparak ekmeğini çıkartmaya çalışan gururlu insanlarda var. İhtiyacım olduğu için ya da sadece yardım olsun diye birşey alacaksam işte bu insanlardan alıyorum.

Birde Afrikalı sokak satıcıları varki duygu sömürüsü ile birşey satmaya çalıştıklarını hiç görmedim.

Birde öyle bir dilenci sınıfı varki ellerinde satmaya çalıştıkları bir ürün var. Ama onu ürünü överek satmak yerine o da dini/milli duygularınızı sömürme yoluna gidiyor, ürünü almazsanız size dinsiz, terörist, bölücü diyerek almaya zorlamaya çalışıyor. Sattığı ürünün ne faydası olduğunu sorduğunuzda, alırsanız herşeyin daha iyi olacağını düzeleceğini söylüyorlar. En tehlikelileride bu sınıfdır. Dikkat edin her zaman haklıdırlar ve zeytinyağı gibi üste çıkarlar.