Dizi dizi diziler

Yine sobelendim. Bu ikinci oldu galiba. Bu sefer sobelenmeme sebebi dolaylı olarak kendim sebep oldum. Sertalpbilal arkadaşımız bu yazım üzerine bir yazı yazmış benide mimlemeyi unutmamış.

Sobenin konusu hangi dizileri izlediğimiz. Şimdi izlediğim birkaç dizi ve bunlar hakkında düşüncelerimi yazıp kısa bir yazı yazabilirdim. Fakat öyle yapmayacağım. Çünkü ne yazsam diye düşünürken çocukken izlediğim diziler geldi aklıma. Sadece şimdi ne izlediklerim değil yıllar öncesinden hala hatırladığım dizileri ve yıllar sonra hatırlarım dediğim dizileri yazmak istedim. Başlıyorum… Hazırmısınız ?

Hey gidi güneler hey… Dizi denince ilk aklıma eskilerden Bizimkiler dizisi gelir. Yıllarca devam etmişti dizi. Diziyi severek izlerdim. Ama sevmediğim bir yanı vardı. Pazar akşamları yayınlanıyordu. Ertesi gün okul olduğundan banyo yapmak gerekirdi. Bu da daha çok dizinin saatiyle kesişirdi. O zamanlar imkanlar o şekilde olduğundan ve özelliklede kışın sobanın ve televizyonun olduğu odada leğende yıkardı annem bizi. Daha küçücüktüm. Çok hatırlarım gözüme sabun kaçtığı halde diziyi izlemeye çalıştığımı. Fakat Erdal Özyağcılar diziden çıkınca biraz garipsedim diziyi. Zor alıştım yeni karaktere.

Pek çok kişi hatırlamaz ama İz Peşinde diye bir diziyi daha izlerdim hep. Özellikle müziği hoşuma giderdi. Heyecanlıydı benim için. Erol Taş, Osman Yağmurdereli, Mehmet Aslantuğ oynuyorlardı başrollerde. Hala Hatırlamadınız mı?

Sonra Alf vardı. Bir süre bu diziyi Türk yapımı sanmıştım. Keyifle izlediğim dizilerdendir. Şimdi olsa eski bölümleri yine izlerim. Ben öyle bir yaratığın olmadığının farkındaydım. Fakat bazı benden bile büyük arkadaşlar gerçekten var olduğunu iddia ediyorlardı. Yoksa varmıydı?

Valla aklıma geldikleri sırada yazmaya gayret ediyorum. Sırada Görevimiz Tehlike var. İzlerken kalb atışlarımı hızlandıran bir diziydi. Diziden en çok aklıma kalanda sürekli başkalarının yerine geçebilmek için çarçabuk bir maske yapıp takıp çıkarabilmeleriydi. Birde başta on saniye içinde kendi kendini yok eden cihazı unutmam. Hele cihazdan o dumanların çıkışı yokmu….

Aksiyon ağırlıklı dizileri hep sevmişimdir. Özelliklede teknolojik araçların kullanıldığı diziler. Bunlardan biride Karaşimşek Kısaca kitt de derler. Orjinal adı “Knight Rider” Eğer bu deyim falan değilse tam çevrilmiş hali “Şovalve Sürücü” olmalı. Ama bizde Karaşimşek denmiş. Güzel isim, heyecanlı dizi….Keşke tekrar yayınlansa. Şu an devamı niteliğinde olan araba ne kadar son teknoloji kullansada o arabanın yapabildiği pek çok şeyi beceremez herhalde. Misal Mayk çatıdan düşerken tavanını açıp koltuğu yukarı kaldırması. Adam beş altı kat yukarıdan düşüyor yaa…

Tam olarak çizgi dizi ya da normal dizi kategorisine girermi bilmiyorum. Galiba çocuk programı dizisi… Öyle bir şey. Fazla önemi yok. Susam Sokağı benim için unutulmayanlardan. Okuldan çıkar çıkmaz o başlardı ve ben onu seyretmeden hiç birşey yapmazdım. Tam okul çıkış saatlerine denk geldiğinden arkadaşlar arasında en şanslı olanı bendim herhalde. Çünkü okulla aramız 50 metre kadardı. Hey gidi Minik Kuş, Kırpık, Edi ve Büdü, Kurbağacık, Kurabiye canavarı….Bunuda tamamen bir Türk yapımı sanmıştım. Sonradan büyük hayal kırıklığına uğradım.

Şimdi A Takımı, Bonanza, Mavi Ay, Yalan Rüzgarı, Mariana, Altın Kızlar… onlarıda hatırlıyorum fakat yukarıdakiler kadar değil. Birde o zamanlar çocuğuz çizgi dizileride takip ediyoruz. Redkit, Heman, Taş Devri, Vucudumuzu tanıyalım, Şirinler, Voltron, Temel reis, Birde ismini hatırlayamadığım çocukların robotları dövüştürdükleri çizgi dizi vardı. Robot beyazdı. Kapıştırmadan önce havaya bir atarlardı artistik hareketlerden sonra dövüşe başlarlardı.

Yavaş yavaş günümüze gelelim. Viper, Süper Baba, Ninja Kaplumbağalar, Pembe panter… Şimdi hepsinin ismini ve ayrıntıları yazıp yazıyı uzatmıyacağım. Günümüze gelip şu an neler izliyorum bunlardan hangileri bende yukarıdakiler gibi bir etki bırakırda unutmam ona geçeceğim. Fakat bir iki kelam daha edeyim. Hatırlamama rağmen ısınamadığım bir çizgi dizi vardı. Tsubasa. Şu an Futbolla pek bir lakam yok. Belki bu çizgi dizi nedeniyledir.

Yukarıda ismi geçenlerin ortak yönlerini farkettiniz mi? Pek çoğu yıllarca devam etti. Pek çoğunun devamları çekildi. Pek çoğu sinemaya aktarıldı ve pek çoğu şu an yayınlansa yine izlenir.

Neyse şimdiki zamana dönelim. Arada çok atladığım dizi var fakat onları unuttuğumdan değil şimdi eskilere takılan aklımdan dolayı aklıma gelmediklerinden. Birde sayıları epey çok. Zira sıkı bir tv izleyicisiyimdir. Televizyona bakarken özeliklede küçükken bulunduğum ortamdan başka alemlere geçerim. Ve bir süre etkisinde kalırım.

Şimdilerde izlediğim dizlere gelince “Kurtlar Vadisi“nin sıkı takipçişiyim. Artık uzun uzun yazamıyacam sadece isim veriyorum. Avrupa Yakası, Elveda Rumeli, İki Aile sürekli takip ettiğim diziler. Yabancı olarak pek vakit bulamasamda Cnbc-e’deki pek çok dizi hoşuma gidiyor. Heroses, X-Files, CSI, The Simpsons…ve ismini sayamadığım pek çoğu. Ayrıca sıkı bir Sünger Bop hayranıyımdır.

Şimdi bunlardan hangilerini yıllar sonra hatırlarıma gelince. Orasını zaman gösterecek.

Şimdi bende birkaç kişiyi sobeleyeyim. Şimdi büyük ihtimal yine benim sitede yazacak olsada yazısını ayrı bir kişilk olduğundan Ceyhun arkadaşımı, sahirzamanları ve birde burakbudak‘ı sobeleyeyim.