томатная паста ( Domates Salçası )

Dizilerde görürüz. Yakında emekli olacak olan, ya da şehir hayatında sıkılmış olan karakterin hayalinde hormonsuz domates yetiştirmek vardır.  Oysa domates yetiştirmek için emekli olmak ya da kalabalık şehri terketmek gerekmiyor illaki. Güneş alan bir balkonu, boş bir alanı olan herkes domates yetiştirebilir.

Şahsen ben kazarada olsa bu yaz domates yetiştirmiştim balkonumuzda. Kazara diyorum çünkü salata için doğradığım domateslerin suyunu yediveren gülümün saksısına döktüm.  Toplam 5 tane olmak üzere iki kere ürün aldım.  İşte o ünlü domatesler resimdekilerin ta kendileri.

Bu yazıda asıl amacım size bunları paylaşmak değil tabii. Market alışverişlerini yapan biri olarak alışveriş konusunda epey tecrübeye sahibim. Neyi hangi marketten daha ucuza alabilceğimi ürünü  alırken nelere dikkat edeceğimi bilirim.  Her zaman en ucuz olanları atmam sepetime. Belli bir kalitenin üstünden olmalı alınan ürün.

Geçen gün markette Markasını ilk kez gördüğüm Cam kavanozda gayet ucuz bir domates salçasına rastladım. Domates denince aklıma Rusya gelir. Hani iç piyasayada bir kontrolden geçmeyen ve ihracat yapılanlarıda nerdeyse her yaz Rusya tarafından  ilaç kalıntısı var diyerek tescillenir ya… Yine hani sanki iyisini kendimize ayırıp zehirli olanları Ruslara satıyormuşuz gibi tv kanallarımızda Rusyadan dönen zehirli domatesler  iç piyasaya sürüldü diye haber yapılır ya… Benimki o hesap.

Bu durum domates fiyatlarını düşürsede domateslerin  zehirli diye tescillenmesi tüketicini canını sıkar.

Bence bu bir kandırmaca. Çünkü önce Türkiye’den domates ithalini yasaklayan Rusya ile “Evet onlar zehirliydi ama bundan sonra göndereceklerimiz değil!” demiş gibi anlaşmaya varılır.  Bu arada ucuzlayan domates birileri tarafından piyasadan toplanır. Sonra ihracat yeniden başlayınca domates fiyatları yeniden artmaya başlar. Çaktınız mı köfteyi? Tabii bunlar benim aklımdan geçen komplo teorileri… Bunun bir  sebebinin de Rusya’ya  kendi tarım ürünlerini satmak isteyen diğer ülkelerin oyunu olduğu da söylenir. Ve yine Türkiye doğalgaz konusunda bazı şeyleri kabul ettirebilmek adına Rusya’nın böyle oyunlar içine girdiği de söylenir.

Markette rastladığım domates salçasına geri dönelim. Bu ürünün üstünde Türkçe “Domates Salçası” yazan yerin altında aynı büyüklükte Rusça olanı “томатная паста” yazıyorsa ister istemez bunlar  geldi aklıma.

Ürünün üretim tarihine baktığımda 10.2006 tarihini gördüm. Son kullanma tarihide 9.2009 Ürün rafa gelmekte epey gecikmiş. Sonra internetten bir bakayım dedim o yıl yine Rusya “istemezük sizin domateslerinizi” demiş mi diye!

Aksi gibi 2006 yılında 2005ve 2008 yıllarında olduğu gibi domates krizi yaşanmamış.  Ama insanın içine ürünün rafa bu kadar geç gelmesinden dolayı yinede kurt düşmüyor değil.Kafamdan türlü türlü olasılıklar geçiyor. Bir yandanda aynı domatesi Avrupa birliğine sorun yaşamadan ihrac ediyoruz.

Ne dersiniz bu ucuz olan salçayı alsam mı?