Dünya Saati Eylemi 20:30

Dünya saati

Hani bir zamanlar bizde “Aydınlık bir Türkiye için bir dakika karanlık eylemleri” .vardı. Başlıkta adı geçen Dünya Saati Eylemi de bunun gibi birşeymiş. Eylem bu yıl üçüncü defa yapılıyormuş ve ben daha yeni duyuyorum.

Yüzyılın en kapsamlı tehtidi Küresel İklim değişikliğine dikkati çekmek için yapılan bu eylem bu yıl 28 Martta saat 20:30 da yapılmış. Böyle bir eylemin yapıldığına dair  şu ana dek  ne tvlerde ne de internette yayınlanan bir habere rast geldim. (ancak  yapılmış böyle haberler ve  ben görmemişim. Yoksa bir tek ben mi görmedim?) Yerel seçimler çalışmaları, Muhsin Yazıcıoğlu’nu kaybetmemiz seçimin yapılması derken farketmedik herhalde.  Artık şu seçim atmosferinden çıkınca toplu olarak kazasını yaparız. Kimbilir seçim akşamı olduğu söylenen elektirik kesintileride bu yüzdendir :)

Eylemde dünyanın tüm başkentlerinde firmalar binalarında, belediyeler köprü ve ışıklandırmaların yapıldığı kamu binalarında, bireylerde evlerinde bir saat boyunca ışıkları kapatarak sembolikte olsa bir şeylerin değişmesi gerektiği mesajını veriliyormuş.

Daha öncede paylaştığım sitelerden biri olan The Big Picture-Boston.com Dünya saati eylemi (2009) ile ilgili resimleri her zamandan farklı bir şekilde yayınlamış. Fotoğrafların üzerine tıkladığınızda farktan kastımı anlayacaksınız.

www.earthhour.org (Türkçe bölüm mevcut)

28 Mart 2009 saat 20:30’da, dünyanın her neresindeysen
Yaratmak istediğimiz değişimin kendisi olmak için harekete geçme zamanı.
WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı)

Böyle giderse bu eylem Dünya Günü, Dünya haftası, Dünya Ayı… diye gider. Henüz Dünya saati aşamasındayken;  artık birşeyler yapmak gerek şeklinde düşünmek yerine, artık birşeyler yapıyor olmalıyız. Yoksa iş işten geçiğinde film bitip oyuncuların isimleri akmaya başladığında fonda şu müziği duyacağız.

Dönülmez akşamın ufkundayız vakit çok geç. Bu son fasıldır ey ömrüm nasıl geçeresen geç….