Edison’un şişedeki son nefesi

Ülker Dido reklamları dikkatinizi çekiyordur. Tamamen uyduruk ama kendi içinde tutarlı bilimsel verilere dayanarak hazırlanmış eğlenceli reklamlar.
Sitesini gezerken “Tarihteki ünlü dodi vakaları“nda Thomas Edison’da bir not dikkatimi çekti.

“Yakın dostu Henry Ford, Edison’un son nefesini şişeleyerek saklamıştır” diyordu. Araştırdım böyle bir şey varmış. Üstelik o şişe Henry Ford Müzesinde sergileniyormuş.

Bunu okuyunca aklıma ilk önce ölüm döşeğinde başında şişe ile beklendiği geldi. Hatta Henry Ford ve Edison mucit oldukları için acaba bu bir deneyin parçası olabilir mi düşünmedim değil.

Ancak ilk aklıma gelen gibi değilmiş. Edison’un son nefesini verdiği odadan alınmış o hava. Şişe dedikleride bir deney tüpüymüş. Ayrıntıları çok merak ederseniz “Edison’s last breath” yani Edison’un son nefesi şeklinde arama yaparak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ya da benim seçtiğim şu linkleri gezebilirsiniz. [ 123 ]

Bir insanın küllerinin ya da mezar toprağının hatıra olarak saklanmasını biliyordum ama buna ilk kez rastladım. Üstelik fizik okuduğum halde hiç bir fizik kitabında böyle bir detaya rastlamadım. Gereksiz  bir detay gibi gözüksede bu gibi ilginç şeyleride öğrenmek diğer öğrenilenlerinde akılda kalıcı olmasına yardım edeceğini düşünüyorum.

dodisigelenedido.com‘ da belki sizde bu gibi detaylara rastlarsınız. Eğlenceli bir site olmuş. Üstelik tanıdıklarınızın resmini yükleyip onlarıda dodi ‘letebilirsiniz.