Eksik tapu harcı ve uzlaşma

2004 yılında tam ev fiyatları henüz fırlamamışken ev almak nasip oldu. Yoksa daha sittin sene ev sahibi olamazdık. Çünkü o fırlamamış olan fiyatlarla bile ev sahibi olmak zorlamıştı bizi.

Evi aldığımız vakit tapu devir işlemlerini emlakçımız yaptı. Bizde o zaten bu işi biliyor deyip şöyle şöyle yapalım dediklerine mantık çerçevesinde evet diyorduk. Onlardan biride evin fiyatını tapuda düşük göstermekti. Ancak aradan 5 yıl geçtikten sonra eve gelen bir kağıtla devletin alacağını unutmadığını, hatta o zaman eksik ödenen miktara cezasınıda ekleyip faizi ile birlikte istediğini bizzat öğrenmiş olduk.

Evin satış bedeli 10.000TL idi. Devlet buna 7.500 TL eklemiş. Bunu neye göre eklemiş bilmiyorum.  17.500 TL için ödenmesi gereken harç miktarı 263TL.  Bizim ödediğimiz  miktarsa 150TL. Aradaki 113TL ye 28,5TL ceza gelmiş. Bunun 5 yıllık faizide cabası. (Vergi dairesindeki memura göre 200-300tl civarı faiz işlemiş).

Bize gönderilen kağıtta belirli süre içinde başvurup ödeyeceğimiz kabul etmemiz halinde cezanın 2/3 ü silinecekti. ancak faiz konusunda bir şey demiyordu. Onuda vergi dairesinde ödeyeceğime dair bir dilekçeyi doldurup memurun yanına gittikten sonra öğrendim. Bu dilekçe faizi etkilemiyor. Eğer uzlaşma için dilekçe verirsek faizde önemli miktarda düşebilirmiş.  Dilekçeyi verdik ve 2 ay sonrasına gün verdiler.

Geçen cuma uzlaşma için Vergi dairesine ( Cevizlibağ daki Yeditepe Vergi dairesi) gittiğimizde bizimle aynı durumda olanların ne kadar çok olduğunu gördük.  Uzlaşma tutanağında yazanlar özetle şunlardı:  Ödenmesi gereken ceza tamamen kaldırılmış, 113 lira ödenmesi gereken ana para 80TL ye indirilmiş. Faizide 80TL üzerinde hesaplanmış. Ödeme içinde bir ay süre vermiş. İşi daha da uzatmamak için (80+137)TL yi hemen orada ödedik.

Bu yazıyıda aynı durumda olanlara, nelerle kaşılaşacağına dair bir fikir vermesi için yazdım. Çünkü ben arama yapmama rağmen yol gösteren bir bilgi bulamadım internette.