Electro World – Media Markt

Electro World ve Media Markt ; İkiside Türkiye’ de faaliyet göstermeye başlamış  ilki İngiliz ikincisi ise Alman elektronik mağzalar zinciri…

Önce Media Markt ile başlayalım:

Son bir iki hafta içinde Media Markt ‘Fotoğraf makinesi alırken sağılacak inek miyim?’, ‘Televizyonda pahalı fiyata atlayacak kadar sazan mıyım?’, ‘Cep telefonunda kazık yiyecek kadar kuş beyinli miyim?’, ‘Çamaşır makinesinde kazığa razı olacak kadar koyun muyum?’ ve ‘Bilgisayara fazla ödeyecek kadar kaz kafalı mıyım?’ gibi sloganlarla bazı stk ların ve insanların epey tepkisini çekmişti.

Bana göre bu reklamlar ve sloganları tepkiden çok dikkat çekmesi gereken reklamlardı. Dikkat çekme konusunda sıkıntısı yoktu reklamların. Tepki çekmekte de sıkıntı yaşamadı. Bana göre sloganlarda bir sorun yok. Çünkü tüketicini satın alma yapmadan önce mutlaka yapması gereken şeydir fiyat araştırması yapmak.  Eğer  balıklama olarak satın alma işini yapıyorsanız birileri için kendinizi sağılacak koyun yerine koyuyor olabilirsiniz. 

Bu reklamlardaki sloganlar sahibi olan Media Markt içinde geçerli. Media Markt reklamlarında  gerilla türü pazarlama tekniğini kullanıyor.  Türkiye ye ilk gelirken kullandığı sloganlarda çok dikkat çekiciydi. “Nataşalar gibi en çekici aletleri aynı çatı altında bulacaksınız.”  bunlardan biri. Bu arada Media Markt ın Rusya için hazırlanan resmi sitesi sanki bu slogan üzerine kurulmuş gibi. [ mediamarkt.ru] Bu reklam tarzı başına belada olmuş. Eskişehir de yaptığı reklamlar tüketiciyi yanıldıcı diyerekten 6000tl ye yakın bir ceza kesilmiş.

Deminden beri konuşuyorum. Peki gerçekten media markt diğerlerine göre çok mu ucuz  ? Şahsen hiç gitmedim. Pek sanmıyorum da. Ama yakında İstanbul Güneşli de açılan şubesine bir uğramayı düşünüyorum.

Gelelim Electro World Marketlerine:

Bakırköy deki mağazasına  pek çok defa gittiğim ve bence pek çok ürünü ucuza sunan bir market.  Örnek vermek gerekirse 12 taksitle 119TL peşin olarak 109 tl olan ve benim peşin aldığım Arzum AR161 Soprano blender seti Darty de 139tl Carrefoursa da ise 149tl ye satılıyor. Buradan Darty ve Carrefoursa pahalıdır sonucu çıkarılmasın. Onlarda pek çok ürünü pek  çoklarına göre ucuza satıyorlar.

Bu elektronik marketin en çok sevdiğim yönü ürünleri istediğim kadar istediğim gibi kurcalıyabiliyor olmam.  Başka marketlerde bir süre sonra tezgahtarlar yanınızda bitip size almak niyetinde olmasanız bile o malı satmaya çalışabiliyorlar.

Daha önce de yayınlanan kırpıklı reklamı bu sefer ucuzluğunu ön plana çekecek şekilde tekrar yayınlanmaya başlamış. O da sloganında “dersime çalıştım en ucuz fiyatları buldum” diyor. Yani o da bir fiyat araştırması yapmak gerekir diyor ürün almadan.

Media Markt a uğradığımda ikisini genel ucuzluk anlamında tam olarak karşılaştırabilceğim.

Media MarktElectro World