Facebook tehlikeli mi?

Bir iki hafta öncesine kadar bu gibi ( 123 ) yazılar pek umrumda olmazdı. Çünkü facebook denilen sosyalleşme! aracına henüz üye olmamıştım.

Facebook‘ta sizn arkadaşlarınızı, arkadaşlarınızın sizi bulabilmesi için kişisel bilgilerinizin doğru olması gerekir. Bu notu düştükten sonra yazıma soru-cevap şeklinde devam edeceğim.

facebook

Facebook tehlikelimidir? Tehlikeli olan sadece facebook mudur?Öncelikle tehlikeli olan internetin ta kendisidir. Fakat internet aynı zamanda çağımızın en büyük nimetlerinden olan güvenli bir araçtır.

Nasıl yani? İnternet hem güvenli hemde tehlikeli olabiliyor?

Evinizde sizin için güvenli bir yerdir. Fakat kapı ve pencereleriniz açık kalmışsa dışarıdan gelebilecek tehlikere açıktır. Birde kapınız ve pencereniz ne kadar sağlam olursa olsun bazı tekniklerle evinize girmek yine de mümkündür. Ama siz yinede gerekli tedbirleri azami derecede alın. Hırsızın işini kolaylaştırmayın.

Peki facebook’un bunlarla ne alakası var. Facebook’ta bilgilerimizi çalabilecek zararlı kodlar mı var?

Zararlı kodlar varmıdır bilmiyorum, ama sanmıyorumda. Zaten buna gerekte yok. Çünkü siz kişisel bilgilerinizi kendi elinizle sunuyorsunuz.

Kişisel bilgilerimin (adımın, yaşımın, hobilerimin, siyasi görüşlerimin…) başkaları tarafından bilinmesini ne gibi bir zararı var?

  • İlk olarak kişisel bilgileriniz sizden izin almadan başka şirketlere satılabilir. Bundan haberiniz olsa bile bilgilerin hangi şirketlere verildiğini bilemezsiniz.
  • ikinci olarak istihbarat servisleri tarafından kolayca fişlenebilirsiniz.
  • Son olarak internette tanıştığınız kişiler kişisel bilgilerinizde kullanarak size zarar vermeye ya da sizden faydalanmaya çalışabilir.

Şirketler benim kişisel bilgilerimi ne yapsınlar ki?

Şirketler için en önemli şey reklamdır ve reklam pahalı birşeydir. Hedef kitlenin dikkatini çekebilmek için ürünün reklamını çok geniş kapsamlı olarak yapmalıdırlar. Bu da maliyetleri arttırdığı gibi boşa giden paralar demektir.

İşte bu şirketler Facebook gibi sitelerden hedef kitlesindeki kişilerin iletişim bilgilerini satın alarak daha ucuz ve daha etkili reklam yapabilirler. Burada sorun ziden izin alınmadan kişisel bilgilerinizin şirketlere satılmasıdır. İzniniz dahilinde olsa bile bu bilgilerin hangi şirketler verildiğini bilemezsiniz. Bu bilgiyi paylaşanı daha ne gördüm ne de duydum.

Hadi onlar reklam yapmak için böyle birşey yapıyorlar. İstihbarat servisleri amacı ne?

İstihbarat servisleri kişisel bilgilerinizi gerektiği zaman kullanmak üzere bunları kaydederler. Ayrıca toplumun toplumun profilini çıkartıp bunu psikolojik probaganda yaparken kullanabilirler.

Ya üçüncü şahıslar (tanıştığımız kişler)?

Bunun için birkaç haber linki verirsem nedenini anlayabilirsiniz. 12345

Tehlikeli olan sadece facebook mu? Peki ne yapacağız? Kullanmayalım mı böyle siteleri ?

Hayır tehlikeli olabilecek siteler sadece facebook’tan ibaret değil. Bu herhangi bir arkadaşlık sitesi, forumlar ya da kişisel bilgilerinizi isteyen herhangi bir sitede de tehlikeli olabilir. Facebook sadece göz önünde olduğu için örnek olarak veriliyor. Bu tehlike dünde vardı bügünde var, yarında olmaya devam edecek gibi.

Bu siteleri kullanmak istiyorsanız elbette kullanın. Fakat üye olurken zorunlu olmayan hiçbir bilgiyi vermeyin. Mesala ev adresiniz, cep telefonu numaranız, siyasi görüşünüz…

Facebook için konuşursak adınız, e-posta adresiniz, ve mezun olduğunuz okullar doğru olmalıki eski arkadaşlarınıza ulaşabilesiniz. Tabii amacınız eski arkadaşlarınıza ulşamaksa!

Onun dışında tanıştığınız tanımadığınız kişilere ev adresinizi vermeyin. Hangi saatlerde evde olup olmadığınız hakkında detaylara girmeyin. Şifrelerinizi, kredi kartı bilgilerinizi hiçbir şekilde paylaşmayın. Ayrıca size gelen maillerdeki banka işlemleri için linkleri tıklamak yerine bankanın adresinden ulaşın. Banka adresi dışındaki adreslerde sizden istenen hiç bir bilgiyi vermeyin.

Tabii internetten birşeyler satın aldığınızda gerçek adresinizi verin. O kadar abartmayın :)

Bu yazıdaki tehlike sadece bir ihtimalden ibarettir. Bunlar olabilir. Tek yapmanız gereken biraz dikkatli olmak. Tıpkı araca kullanmak gibi. Kurallara uyup tedbirlerinizi aldıktan sonra sorun yok.