Factory Unlock İphone 3G S

Bir iki ay kadar önce uygun fiyata çokta temiz kullanılmış beyaz bir İphone 3GS aldım. Telefon Fransa’dan geldi. İlk başlarda Ultrasn0w ile jailbreak yaparak kullandım. Pasaport kaydı gerektiğinden ve bununda geciktirdiğimden dolayı bir süre sonra kapandı. O ara ipod olarak kullandığım telefonu güncelleme gafletinde bulunmuştum. Çünkü bilmediğim pek çok şey vardı.

Meğer bu ultrasn0w denen meret öyle her sürümde her baseband de çalışmıyormuş. Dolayısı ile pasaport kaydı yaptırdıktan bir süre daha sadece internet, müzik ve oyun amaçlı kullanabildim. Ne zamanki iphone ile ilgili bloglarda “Factory Unlock” terimi ile karşılaştım işler değişti. Telefonu aldığım arkadaşdan öğrendiğim kadarı ile sözleşmesi biten telefonlar otomatik olarak yada telefon sahibinin aldığı operatör e bildirmesi ile tamamen açılıyormuş. Sözleşmenin bitiminden emin oldum hatta asıl telefon sahibinin operatör ile sim kilitsiz hale getirilmesini konuştuğunu öğrendikten sonra “Factory Unlock” olması için gereken işlemleri yaptım.

Kısaca özetlersek:

En son İtunes sürümü ve cihazınız için olan en son iOS sürümünü ile cihazınızı kullanacağınız simkart içinde iken restore ediyorsunuz.  Sonra iTunes in cihazınızı algılamasını bekliyorsunuz. Algıladıktan sonra bağlantı kablosunu çıkarıp bir on saniye  kadar sonra tekrar takın densede farklı bloglarda ben hiç çıkarmadım direkt olarak açıldı. Sonrasında ise tek yaptığım ise geri yükleme yaparak eski ayar ve programlarımla ve artık cihazın telefon özelliğinide kullanabilerek devam etmek oldu.

Yaptığım en akıllıca davranış acele edip iphone nin teefon özelliğini aktif etmek için cihazın Baseband inin ipad baseband i yapmamak oldu. Belki telefon özelliği aktif olacaktı ama sorunlar yaşamaya devam edecektim. Şimdi artık kafam rahat. Eğer İphone gibi bir cihaz alacaksam sim kilitsiz olan olmasına özellikle dikkat edeceğim. Çekilir çile değil…