Firefox Ana parola

Firefox tarayıcısında bulunan şifre (parola) hatırlama özelliği sık kullananlar için büyük nimettir. Kendi bilgisayarımız dışında parola hatırlama özelliğini kesinlikle kullanmamalıyız. Çünkü eskaza kullanırsanız henüz bilgisayarı yeni keşfetmiş bir kaç yaşındaki çocuk bile şifrenizi kolayca görebilir.

Peki ya evde ! Evet evdeki bilgisayar kişiseldir ama ya ailenin diğer fertleri, ziyaretinize gelen arkadaşlar ara sıra kullanıyorsa.  Şifrelerinizi görebilirler dolayısıyla maillerinizi vs… görebilirler.  Çözüm nedir ? Çözüm zaten firefoxta mevcutmuş ve ben yeni keşfediyorum. Daha önce görmüştüm ama neyin nesidir diye önemsemedim.

Araçlar menüsünden Seçenekler den Güvenlik sekmesine gelin. Parolalar bölümünden kendinize bir parola edinin. Artık şifre ile giriş yaptığınız sayfalar herhangi birisi tarafından açılırsa tarayıcı Ana Parolayı girmenizi isteyecek.  Bu parolayı tarayıcı kapanıncaya dek sadece bir kere girmeniz yeterlidir. Eğer parola girilmez ya da yanlış girilirse kayıtlı parolalar devre dışı kalacak.  Sadece parola bilinmesi halinde giriş yapılabilir. Eğer şifrelerinizi monitörün üzerine sağa sola yazmadıysanız sorun yok.

Tek sorun; aile bireylerindende bilgisayarı sık kullananlar varsa iki tane ana parola kullanamamız.  Çözüm ise Bilgisayarda başka bir kullanıcı adıyla oturum açmak olabilir.

Ana Parolayı unutursak

Peki olurya Firefox’ta kullandığımız Ana Parolayı unuttuk. Ne yapacağız? Çözüm şöyle;

chrome://pippki/content/resetpassword.xul

Yukarıdaki satırı aynen firefox adres çubuğuna yazıyoruz. Bize “Eğer Ana Parolayı sıfırlarsanız, web ve E-posta parolarlarınız, Form verilerniz, kişisel sertifikalarınız ve özel anahtarlarınız kaybolur. Parolayı sıfırlamak istediğinizden eminmisiniz ?” diye soracak. Sıfırla butonuna bastığnızda ana parola iptal olacak.

Firefox profil oluşturma ve verileri kaydetme yazısı da işinize yarayabilir.