Firefox yedekleme (FEBE eklentisi)

Tarayıcıların en faydalı yanlaarından biri kisiselleştirilebilmedir. Zamanla onlarca kişisel ayar yapar, şifrelerimizi kaydederiz. Hatta çoğu kişi üye olduğu siteye otomatik giriş yaptığından şifresini bile unutur.  Peki ya format sonrası herşeye baştan mı başlayacağız.

FEBE: Firefox internet tarayıcınıza kurduğunuz eklentilerin, temaların, kaydettiğiniz şifrelerin, yer imlerinin, profil bilginizin…. yedeğini alan bir eklentidir. Aslında çoğu kişinin format öncesi ihtiyaç duyduğu bir eklenti FEBE. Şahsen bende kendisinden bir format öncesi haberim oldu.

Eklentiyi buradan indirip kurabilirsiniz.  Eklenti zaten Türkçe olduğundan vede sürekli geliştirildiğinden nasıl kullanılacağını  anlatmayacağım. Sadece neden bu eklentiyi kurmalıyız, hangi durumlarda işimize yarar ondan bahsedeceğim.  Sorusu olanlara yorum yoluyla yardımcı olmaya çalışırım.

Bilgisayarıma format atacağım.

En basit durum bu. Yedeğinizi alırsınız sonrasında geri yüklersiniz.

Bilgisayarım çöktü.

Bence en çok işe yarayacağı yer burası. Eğer bilgisayarınız çökmeden önce bu eklentiyi kurmadıysanız geçmiş olsun. Kurduysanız ki istediğiniz periyotlarda yedeğininizi  güncelleyebiliyorsunuz.  Tek dikkat etmeniz gereken şey yedeğinizi kaydettiğiniz bölüm işletim sisteminizin kurulu olduğu bölümde olmamalı. Yoksa bilgisayar çökünce yedeğinize ulaşmak zorlaşacak. Eğer Hard Diskinizda farklı bir bölümünüz yoksa taşınabilir bir depolama alanına almayıda unuturum derseniz box.net e düzenli yedek gönderebilirsiniz ki bu da en çok aşağıdaki durumda işinize yarayacaktır diye düşünüyorum.

Bilgisayarım Çalındı

Bilgisayarınız çalındığında, yandığında… yedek alıyor olsanız bile yedeğinizde bilgisayarla beraber gideceğinden size bir faydası olmayacak. Çalınma durumlarında şifrelerinizi acilen değiştirmek isteyebilirsiniz. Tabi çoğumuz otomatik giriş yaptığımızdan şifrelerimizi unutuyoruz. Acil bir durumda yedeğinizi hemen başka bir bilgisayardan indirip şifrelerinizi değiştirebilirsiniz. Eğer geç kalmak istemiyorsanız Firefox Ana Parola özelliği size zaman kazandıracaktır. Böyle durumlarda Box.net üyeliğiniz ile yedeğinize istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz.