Firefox’u Chorome kullanarak yedekleme

Bir önceki yazımda eklenti kullanarak firefox yedeklemeden bahsettim.  Bu yazım üzerinde bir arkadaş friendfeed de yaptığı yazıdan sonra aklıma farklı bir yedekleme yöntemi geldi. Zaten bir google hesabınız varsa işiniz daha kolay.

Aynı anda farklı tarayıcılar kullandıysanız tarama verilerini (en azından yer imlerinizi) aktarma işlemi yapmışsınızdır.  İşte bu tarama verilerini aktarma özelliğini kullanarak firefox’u chrome kullanarak yedekleyebiliriz.

Chrome tarayıcısında iken Seçenekler/Kişisel Öğeler/Tarama verilerinden firefox ayarlarını alın. Sonrada Senronizasyon işlemini başlatın.  Bu kadar. Eğer Firefox ana parola kullanıyorsanız şifrelerinizi aktarırken sorun yaşamamak için parolayı kaldırın.  Sadece şifre ve yer imlerini yedeklemek isterseniz bu yöntemi tavsiye ederim. Çünkü diğer kişisel ayarlarda bu yöntem yeterli olmayabiliyor.

Gelelim ayarların geri yüklenmesine. Yer imlerini yüklerken sorun yaşamazsınız ama şifreler için birşey diyemiyorum. Ama en azından artık bir yedeğimiz var. Hiç olmamasından iyidir.

23.03.2011

Artık Firefox 4 ile beraber chorome de olduğu gibi direkt tarayıcının bir özelliği olarak yedekleme daha doğrusu senkronizasyon özelliği var.