Formasyon Ders Notları

İstabul Üniversitesinde artık her isteyene formasyon dersi veriliyor. Ha kadro verilmezken niçin formasyon dersi veriliyor diye başlayaraktan olaya siyasi yönden de dalmak var ama gerek yok. Dersler zaten seçmeli. O kadar gelecekten umutsuzsan seçme zaten.

Ders dediğinse genel kültürden ibaret. (en azından şimdiye kadarki işlediğimiz haliyle) Gün gelir belki bir yarışma programına katıldığında işine yarar. -Her ne kadar bilgi gerektirmeyen yarışma programları çoğalsa dahi…-

Ama emin olun öğrendikleriniz boşa gitmez. Hayat boyu illaki birilerini eğitmek zorunda olacaksınız. Bu çocuğunuzda olur, şirketinizde çalışan personellerde, arkadaşlarınızda… Belki ilerde bir şirkette bir sunum yapmak mecburiyetinde olacaksınız. Belki de topluluğa birşeyleri öğretmeye, anlatmaya çalışacaksınız. Şimdiye dek olmadıysa bu derslerle ilk tecrübenizi edinmeniz mümkün.

Lafı uzatmamak lazım. Çünkü siz buraya niye geldiniz? Ders notlarını almaya. Baştan söyliyeyim paylaştıklarımın çoğu İstanbul üniversitesindeki hocaların notları değil. Ama nerdeyse aynıları. Hatta bazen aynıları.  Eğer dersleri azbuçuk takip ettiyseniz ya da arkadaşlarınızdan notları gördüyseniz hak vereceksiniz.  Sizde varsa elinizdekileri, internette bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

İşte kaynaklar:

Bunlar benim arayıp bulup indirdiklerim. (19,3 MB)

Bu linkten formasyon derslerinden bir kaçına ulaşabiliriniz.

Öğretim teknolojileri ve Materyal tasarımı. Videolu anlatım linkleride mevcut ama ben çalışırken göremedim. Benim indirdiklerimdeki kaynakları tavsiye ederim.

Davranışsal öğrenmenin temel ilkeri (pekiştireçler) üzerine faydalı bir yazı tam bakmadım ama sitede bir dolanmak faydalı olabilir.

*   *    *    *    *

Zamanla kaynaklar eklenecek, bu yazı güncellenecektir…

Dersler genellikle Pdf ve ve Ppt (Pawerpoint)  formatındadır.  Pdf okuyucu bir programım yok diye üzülüyorsanız üzülmeyin, indirin  (Foxit Reader, kurulum gerekmez).  Power point için “Powerpoint viewer 2007” işinizi görür.