Gazete HABERTURK

Uzun zamandır (epey bir uzun zaman) bir ara promosyonu nedeniyle aldığım Taraf Gazetesini saymazsak, internetten sonra gazete almayan ben Ciner Grubu’nun  HABERTÜRK Gazetesini aldım. İşte İzlenimlerim…

Fiyat

Önce fiyatı ile başlayalım. Çünkü daha gazeteyi alır almaz ilk yaptığım şey parasını ödemek oldu. Bir hafta boyunda tanıtım amaçlı 50 Kuruşa satılacakmış. Daha sonra İstanbul, İzmir ve Ankara’da hafta içi 75Krş, hafta sonu 1TL’ye satılacakmış. Diğer kentlerde ise hafta içi 50Krş haftasonu 75Krş’a satılacakmış.

Yanında verdiği diğer ek ve gazetelerle beraber kağıt kalitesini hesaba katarsanız aslında normal bir fiyat sayılabilir. Ama ne kadar kaliteli olursa olsun satış adetini etkiler bu fiyatları.

Kalite, Boyut, Tasarım

Gazeteyi ilk elinize aldığınızda kağıt kalitesini farkediyorsunuz. Gazetenin ve eklerin dış sayfaları alışılmadık derecede yüksek kalitede.  Ancak iç sayfalar diğer aynı kalitede değil. İyi kide reğil zaten. Hem gereksiz masraf hem de çevreye zarar.

HaberTürk Gazetesi

HaberTürk Gazetesi

Boyutları normal gazetelerden daha küçük. Toplu taşıma araçlarında daha rahat okunabilcek bir gazete olmuş. Hem biz hem yanımızdakiler daha rahat edeceklerdir.

“Türkiye’nin tek değişik gazetesi” sloganından tasarımınıda tıpkı Zaman, Radikal ve Cumhuriyet gibi  farklı olacağını düşünmüştüm.  Ama yinede alışkın olduğumuz diğer gazetlerden biraz daha  farklı.

İçerik ve Reklam

Köşe yazarı sayısı az (Keşke “Pakize Suda” ve” Yaşar Nuri Öztürk” olmasydı ) ama haber adeti bakımdan zengin bir gazete olmuş. İlk günü olmasıa rağmen toplam reklam sayısı ile dikkat çekiyor. Gazetenin ilk günü olduğu ve okuyucular gazeteyi dikkatle inceleyeceğinden normal sayılabilir. Ama İstanbul ekinde  Seri İlanlar köşesinin ilk günden bu kadar fazla olması beni şaşırttı.

Orta sayfaya geldiğimde bir gariplik vardı. Hah dedim ilk günden baskı hatası yapmışlar sayfalar yapışık çıkmış dedim. Meğer orta sayfa toplam 4 sayfa genişliğinde tek bir sayfa imiş. Ancak ben büyük bir şirketin başında olsam asla bu şekilde reklam vermezdim. O sayfa toplu taşıma araçlarında açılmaz, okuyucu için zahmetli bir de sadece reklamı görmek için o sayfayı açan az olur.  Ama O büyük sayfa başka yerlerde işe yarayabilir.

Onun dışında diğer eklerde ilk sayfadaki arka sayfanın devamı, yarım sayfa reklamlar dikkat çekici. Ancak okurken o sayfa bir kenara atılır. Ayrıca Hava Durumu sayfası da ayrı bir güzel olmuş.

Ekler

HT Ekomomi, HT Magazin, HT  İstanbul, HT Pazar ve HT Bulmaca eki ile yanında ayrı bir spor gazetesi  sayılabilcek bir ek veriyor ( HT Spor ) . Spor bölümünü tamamnen ayrı yapması iyi olmuş. Bir de benim gibi  spor gazeteleri ile arası olmayanlar için almayınca daha düşük bir fiyat ödemek gibi bir güzellik yapsalar süper olacak.

HT İstanbul ekinde hiç alışık olmadığımız birşey var. Tam bir sayfa da “Kaybettiklerimiz” başlığı altında O gün İstanbul’da ölenlerin ismi ve nerelere defnedildiğinin semt semt listesi vardı.

Gazetenin sitesinden hergün yayınlarlar mı bilmem ama bugün ana gazetenin tüm sayfalarına gözatabilirsiniz.

Habertürk TV, Habertürk Radyo ve Habertürk Haber sitesi ve Habertürk Gazete. Ne kaldı Habertürk Dergisi. Yakında onuda çıkarırlar.

Gazete HaberTürk