Gelecek için geri getirin…!

Teknoloji geliştikçe hayat çok farklı yaşanabiliyor. Televizyonunuzun yanına gitmeden uzaktan kanalları değiştirebiliyor, Fotoğraf makinanızla istediğiniz yere gidip fotğraf çekebiliyor ve mp3 çalarınızla dilediğiniz müziği istediğiniz an dinleyebiliyorsunuz. Artık ucuzlayan fiyatları sayesinde herkes bu gibi aletlere sahip olabiliyor.

Ancak bu aletler havayla ya da suyla çalışmıyor. Şarjolabilen (Rechargeable) ya da şarjsız pillerle çalışıyorlar. İçlerinden ucuz diye yeniden şarz olmayan pilleri seçerseniz çevreyi daha fazla kirlenmesine sebep olabilirsiniz. Oysa şarz olamayanlara göre pahalıda olsa, şarj olabilien piller daha ucuza geliyorlar. Sizin tek yapmanız gereken bir kereye mahsus (Yedekleri ile beraber) paraya kıyıp kaliteli ve şarj olabilien pil almanız.

rechargeable battery pil şarjlı pilAncak şarj olabilseler dahi özellikle cep telefonu gibi sürekli yenileri çıkan ürünlerde çevreyi çokça kirletiyorlar. Bize düşen bu konuda hassas olup bu pilleri değil çevreye, çöp kutularına dahi atmamaktır. Çünkü bu piller içlerinde bulunan nikel, civa, kurşun gibi maddeler yüzünden çevreye en çok zarar verenlerin en üst sıralarında bulunuyorlar.

Bunun bilincinde olan ben uzun zamandan beridir biriktirdiğim 30-40 tane pili bugün bir Marketteki (BİM) atık pil kutusuna attım. Şimdiye dek atmamamın nedeni yakın çevremde bunları atacak bir yer olmaması ya da olduğunu bilmemem. Bu kadar pil biriktirmemin en büyük nedini arkadaştan emaneten aldığım ve canavar gibi pil harcayan fotoğraf makinasıdır. Keşke en baştan şarj edilebilir pil alsaydım.

Marketteki kutunun üzerinde yazanlara bakaraktan daha nerelerde  böyle kutuların var olduğuna baktım. Sizde eğer listede size yakın bir yer varsa artık iş görmeyen pilleri buralara atabilirsiniz.  Aslında Bugün pilleri atıığım market olan BİM’in Tüm şubelerine bu kutudan koymak lazım. Çünkü ülkenin her tarafına yayılmış 2000 kadar şubesi ile bence bu iş için tam yeri diyebilirim. Çünkü zaten rutin şekilde bu marketlere mal taşıyan araçlarla bunlar toplanabilir ve ekstra masrafta olmazlar.

Hatta biraz ileri gidip eski gazete ve kağıt parçalarınıda bimlerin önlerine konulacak büyük kutulara atarak çevreye daha fazla katkıda bulunabiliriz diye düşünüyorum. Zaten BİM Koli kartonlarınıda toplayıp bir şekilde değerlendiriyor. Arada bunlarıda taşır geliriylede masrafları karşılar. Çöpe gitmelerinden kat kat iyi olur.

Atık Pil toplama noktalarıwww.tap.org.tr

Piller hakkında merak edilenlerŞarj edilebilir piller

Piller hakkında sıkça sorulan sorular

Pil alırken kapasitesine (mAH biriminde verilir) dikkat edin. Genelde bu kapasiteler 2300, 2500, 2700, 3000 gibi değerler olurlar ve aldığınız pillerin üstünde kocaman kocaman yazılıdırlar. Ben 2700 mAh tavsiye ederim ama en az 2500 mAh olsun derim. Tabii üzerlerinde ilk aramanız gereken şarj olarabilir “Rechargeable” yazısı olmalıdır. Piyasada iyi markaların taklitlerininde olduğunu bilin ve güvenebileceğiniz yerlerden alın.

Şarj edilebilir pil aldığımıza göre bize bir tane şarj cihazıda lazım. Bunlarıda alırken mümkün olduğunca kaliteli olanlarını seçmek gerekir. Bazı akıllı sarj cihazları eğer pil bitmemişse önce bitirir sonra şarj eder. Bu şekilde pillerin ömürlerinide uzatır. Unutmayın bir kere alacaksınız. Almışken iyisini alın başınız ağrımasın. Tabii eğer ucuz mal alacak kadar zengin değilseniz.