Gıcır gıcır paralar ekonomide durgunluğa sebep olur mu?

Bu aralar ekonomide bir durgunluğun olduğu söyleniyor. Tüketiciler artık eskisi kadar para harcamıyorlar. Şüphesiz bunun en büyük nedeni Dünyadaki ekonomik sorunlardan dolayı paralarını harcamak yerine ellerinde tutmayı istemeleri ya da harcayacak para bulamamalarıdır.

Benim aklıma şöyle bir şey geliyor. Piyasaya yeni çıkan gıcır gıcır yeni Türk liralarını vatandaş harcamaya kıyamıyor. Bunun ekonomik durgunluğa ne kadar katkısı vardır bilemiyorum ama mutlaka etkilidir diye düşünüyorum.

Şahsen ben harcamaya kıyamıyorum. Hatta A serisinde numaraları küçük olanlardan bir kaç tanesini kenara ayırdım.  Bir de yeni çıkmalarına rağmen buruş buruş olmuş paraları görünce üzülüyorum.  Lütfen saygıda kusur etmeyin.

Flash Flash Flash !

Bu arada konuyu araştırırken rastladığım ve henüz medyaya yansımamış yepyeni bir gelişmeden söz etmek istiyorum. Nerkez Bankası bir araştırma yapmış ve tüketicilerin genel olarak 1 liralık ürünler aldığını ödemeyide çoğunlukla 10 liralık banknotlarla yaptıklarını ortaya çıkarmışlar. Bu yüzden piyasadaki bozuk para sıkıntısının önüne geçmek için yeni metal 11Tl ler basmaya karar vermiş. Bu şekilde 1 liralık bir alışverişte bu 11TL leri verdiğinizde piyasaya en çok dağıtılan 10TL lik banknotu para üstü olarak alacaksınız.

Nerkez bankası eğer bunda verim alınabilinirse metal 6 Tl ninde yolda olacağını belirtiyormuş. Asıl amaç ise piyasaya daha fazla metal para olmasını sağlıyarak hem para akışlarını hızlandırmak hemde metal paraların   geri dönüşümü olduğundan ağaçları korumakmış.

İşte henüz medyada tanıtımı yapılmayan 11 TL’nin taslak kalıplarından birinin ilk görüntüsü:

Tabi yerseniz ;-)

Nokia’nın yeni Modeli 6639

Fotoğraf: Sercan Nar

Benzer Yazılar