Gökten sakız yağmış gibi…

Önce metrobüs duraklarında dikkatimi çekti yerdeki beyaz şeyler. Acaba otobüsler bir şeymi akıtıyor düşündüm.  Sonra acaba bunlar yeni uyarı işaretlerimi diye düşündüm. Daha sonra yoksa bunlar martıların işimi diye de düşünmedim değil. Ne yiyor bu martılar…

Daha bir kaç gündür farkındayım. Meğer o yerde gördüğüm beyaz şeyler sakızmış. Son iki gündür Güneşli – Beyazıt – Eminönü – Kuleli civarlarında gezdim. Metrobüs duraklarından sonra yolların, kaldırımlarında atılmış sakızlarla dolu olduğunu farkettim. Hiç firesiz sakızla doluydu her yer. Vatandaş meğer ne sakız çiğniyormuş.

Her yer atılan sakızlarla dolu !

Her yer atılan sakızlarla dolu !

Sonra internette bir araştırma yaptım. Meğer bu şehir temizliğinde ciddi masraf ve emek gerektiren bir sorunmuş. Çünkü üzerinden onlarca yayanın, aracın geçtiği o sakızları basınçlı suyla bile temizlemek çok zor. Yarattığı görüntü kirliliğide rahatsız edici miktarda. Yağmurlu günlerde daha bir farkediliyorlar.

İngiltere’ de sakızları temizlemek işinde her yıl 150 milyon sterlin harcanıyormuş. Bu dediğim bilgi Eylül 2007 tarhine ait. İşte bilim adamları bu sorunu halledebilmek adına yapışmayan sakız yapabilirmiyiz diye bir araştırma yapmışlar. Sonunda yapmışlarda. (2007) Eğer gıda güvenliği testlerinden geçerse bir yıl içinde de piyasaya sürülebilcekmiş. Şu an Avrupa’da piyasaya sürülmüşmüdür bilmiyorum ama henüz İstanbul’a uğramadığı kesin.

İlgili haberler:  nytimes guardian bbc (Türkçe) – dailymail