Google Adwords deneyimi

Bir ara “Yahoyt.com” dan 67 TL değerinde adwords kuponu kazandım. Aslında google daha evvel 100TL değerinde bir kupon göndermişti ama onu kullanmayarak mundar etmiştim. Sırf yeni bir adwords hesabı açmaya üşendiğimden.

Bari bu seferki kuponu mundar etmeyelim diyerekten yeni bir hesap açtım. Çünkü 15 günden yeni hesaplarda geçerliydi. Hesabı açtım. Aslında 67 liranın içinde 7TL ilk aktivasyon ücreti dahil deniyordu ama benden 14 TL kesildi. Ya da ben birşeyleri yanlış yaptım. Toplamda 74 liralık reklam yapabilcektim artık.

İlk başta hedef kullanıcıya ulaşmayı denedim. Ne kadar başarılı olduğunu görmek içinde reklam için “reklam izleyerek para kazandıran siteler” yazımı kullandım. Eğer beni referans gösterip yazıdaki sitelere üye olanlar oluyorsa hedef kitleye ulaşmışım demekti.  Nitekim ulaştımda. Üye sayılarım hergün artıyordu. Ancak bunun için biraz pahalı anahtar kelimeler kullanmak gerekiyordu. Ve ucuz anahtar kelimeler pek etkili olmuyordu.

Daha sonra siteme trafik yaratacak  reklamlara odaklandım. Bu sefer amacım bu oluşan trafiğin adsense kazancıma olan etkisini görmekti. Trafik yaratmak için ucuz anahtar kelimeleri seçtim ve en düşük anahtar ödeme miktarını seçtim. Değişik yazılarımın adsensedeki  performansını “google analytics” sayesinde izledim.

Reklamını yaptığımda  bana en çok kazandıran sayfalar şunlar oldu:

Big Buck BunnyAnnem mutfakta (Keşke buna daha çok ağırlık verseydim diyorum) – Süper yavaş çekimde mermi – ve yukarıda paylaştığım “reklam izleyerek kazandıran siteler”.

Neden bu sayfalar; Çünkü bu yazılar için bir hedef kitleyi çekmek şart değildi. Her türlü gideri vardı.

Gelelim adsense kazancıma olan etkisine:

Özellikle reklamını yaptığım sayfalardaki reklamlara tıklanma oranı en çok reklama tıklanan sayfaları geçti. Çünkü bir kere adsense reklamına tıklayarak siteme gelen ziyaretçide reklam körlüğü denen olay yok (ya da daha az).  Her ne kadar ucuz anahtar kelimelerle reklamlarım alakasız sayfalarda çıksada, reklama tıklayan kişi dikkatini çektiği için tıklıyor. Geldiği sayfada dikkatini çeken konu ile ilgili reklamlarıda görünce onlarada tıklıyor. Bu yüzden google adwords kesinlikle adsense kazancı üzerinde etkili. Ama ne kadar getiriyor ne kadar götürüyor ona bir bakalım.

Adwords u kullanmaya başladığım 29 Ekimden 13 Aralık a kadar reklamlarım;

1.763.761 kez yayınlanmış ve 6442 kez tıklanmış. Bunun bana maliyeti 69,52 TL.

Aynı süredeki toplam adsense kazancım: 62,29$ = 93,43 TL (Nerde o eski günler.!.)

Yalnız reklamını yaptığım sitemden gelen kazanç: 44,26$ = 66,39TL

Sitemin bu süredeki toplam ziyaretçi sayısı 34.337, görüntülenen sayfa sayısı 55.187.

Bunun yaklaşık 20$ lık kısmı sadece adwords reklamlarını tıklayarak gelen ziyaretçilerin katkısıyla eklenmiş. Yani 30TL. Bunun yanında siteyi takip etmeye başlayan siteden haberdar olan kullanıcı sayısıda cabası. Kupon kullanmak yerine para yatırarak reklam yapmış olsam 39,5 Tl zarardaymış gibi gözüksemde bece bu bir zarar değil . Eğer daha pahalı kelimelerle hedef kitleyi siteme çekseydim kazancım daha yüksekte olabilirdi. Ama denemediğim için bilemiyorum. Eğer bir siteniz üzerinde birşeyler satarak gelir elde ediyorsanız, adwords ta paraya kıyarak hedef kitlenizi sitenize çekerek reklam için harcadığınız parayı kat kat çıkarırsınız. Adwords sistemini daha da akıllıca kullansaydım adsense gelirim dahada yüksek olurdu. Özellikle reklamını yaptığınız sayfalarda çıkan adsense reklamları bu kazanç miktarını büyük oranda etkiler.

Bu benim aslında ilk reklam deneyimim değil;

Daha evvel sırf denemek amaçlı Pilli ilan sisteminide kullandım. Pilli sitesi olan “sosyomat.com” a verdiğim reklamda bir günde 71.823 reklam gösterimiyle sadece (onlara göre )45 tıklama yapılmış (benim istatistiklerime göre 16). Bunun bana maliyeti 10TL.  Pilli ilanda ücret tık başına değil gün başına, reklamı koyduğunuz siteye ve sırasına göre kesildiğinden tıklanma sayısı şansa kalıyor. Adwords ta  bu 45 ziyaretçiyi minumum 45 Kuruşa (0,45TL)  çekebilirdim.

İnternette bir reklamın tıklanmasına pek çok faktör etkili. Tüm bu faktörleri hesaba katmadan bir sonuç çıkarmak yeteri kadar doğru olmayabilir. Ama tüm o faktörleri içeren bir yazı hazırlasaydım çok çok uzun ve daha sıkıcı bir yazı olurdu. Sonuç olarak böyle bir reklam deneyimi yaşadım.

Gökten üç elma düşmüş. Biri bu yazıyı okuyana, biri bana. Diğerinin düştüğü yeri hala bulamadık.  :)