Google bana iş bul (du)

Aynen başlıktaki gibi. Google dan böyle bir şey rica ederseniz sizi kırmaz aradığınız tarzda bir iş olduğunda sizi haberdar eder.  Hayır bu google ın yeni bir hizmeti değil. Ayrıca sadece iş bulmak için yapılmış bir hizmette değil. Hizmetin adı “Google Alerts“. İzlediğiniz şey hakkında internette çıkan en son şeyler hakkında sizi haberdar ediyor. Ben bu hizmeti iş bulmak için kullandım ve buldumda.

Üniversite öğrencisi olarak part-time bir iş arıyordum. Ancak onlarca eleman, kariyer… sitelerini  izleyip ilanaları tek tek incelemek için ne vaktim ne de bunu her gün yapacak kadar sabrım var. Sadece birkaçını izlesem ise tamda ihtiyacım olan bir işi kaçırıyor olabilirim. Her gün internette arama yapıp hangisine bakmıştım hangisi eski hangisi yeni diye vakitte kaybedemem. Sizinde lafı uzatarak daha fazla vaktinizi almak yerine kısaca “Google Alerts” i anlatayım.

Aynı Medya Takip Merkezlerinin yaptığı işi yapıyor. Google Alerts “İnternet Takip Merkezi” diyebiliriz. Google abonesi olsanız da olmasanız da bu servisi kullanabilirsiniz. Tek yapmak istediğiniz aramak istediğinizi girmek. Sonra ne tür arama sonuçlarını (haberler, bloglar, güncellemeler, videolar…) öğrenmek istiyorsanız seçmek.(Güncellemeler twitteer ve facebook tan sonra dakika girişlerini içerir.) Sonra google in sizi bunlardan ne sıklıkta haberdar etmesini istediğinizi seçmek… Nasıl takip etmek istiyorsanız (e-posta yada RSS olarak) seçmek. RSS seçeneği için google abonesi olarak giriş yapmalısınız.

Girdiğiniz kelimeler çok önemli. Okul, araba, çiçek, araba şeklinde aratırsanız çok fazla ve gereksiz sonuçlarla karşılaşırsınız. Mümkün olduğunca çok genel aramalardan kaçının. Örneğin satılık araba arıyorsanız. “Satılık araba” yazın. Ancak özel bir aradığınız marka model varsa onu yazın. “Satılık BMW” gibi. Birden çok kelime içeren aramalarda, kelimelerin sadece birinin olduğu aramalarda gelebilir.  Örneğin satlık BMW de sadece BMW ile alakalı sonuçlar gelebilir. Eğer kelimeleri tırnak içinde yazarsanız “Satılık Nokia E72” gibi aynen arattığınız şekilde çıkarlar. Ancak bu seferde “içinde Nokia geçmeyen “Satılık E72” ilanları sonuçlarda çıkmayabilir. Bunun için bir kaç alerts oluşturmak daha iyi olur. Eğer Google abonesi iseniz bu alertslerinizi tek bir sayfa üzerinde düzenleyip silebilir ekleyebilirsiniz.

Ben Part time iş ararken “Part time” ve “Part time eleman” eşklinde alertsler (uyarılar) oluşturdum. Bunların yanında “yarı zamanlı eleman” “yarı zamanlı iş” gibi alertsler ekleyebilirdim. Gerisi size kalmış. Zaten sayfadaki “sonuçları önizle” bağlantısına tıklayarak nasıl sonuçlar çıktığını gözlemleyebilirsiniz.

Daha neler yapabilirsiniz?. Takımınız , sevdiğiniz sanatçı, merak ettiğiniz bir konu bir haber ile ilgili son gelişmeleri, anında öğrenebilirsiniz. Hatta kendi adınızı ve soyadınızı yada kod adınızı (nickname) girerek sizin hakkınızda çıkan son şeyleride takip edebilirsiniz.

Son olarak google size tarayabildiği yani içeriğin gözükmesi için üye giriş şartı olmayan sayfalardaki sonuçları getirir. Bu da aklınızda bulunsun.