Görev yöneticisi, yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı hatası

Geçenlerde bir arkadaş bilgisayarımı “adam et” diye bana göndermiş.  En büyük sorunu C:  sürücüsünün açılmaması.  Oysa masaüstüne attığı C: de yer alan dosyalara rahatça ulaşılabiliyor. Virüs programı olmayan bilgisayarda virüsler lale devrini yaşıyordu.

İlk işim en beğendiğim ücretsiz antivirüs programı Avira Antivirüs programını kurmak oldu. (Avira dışında AVG de olabilir) Baktınız ki Avira ve AVG işe yaramıyor sırf o virüslerin temizlenmesi için Kaspersky ya da NOD32 gibi antivirüs programlarının bir aylık deneme sürümlerini yükleyin.

Avira bilgisayardaki virüsleri temizlerken bende diğer ayarları yapmaya koyuldum. Görev yöneticisini açmak istediğimde (bilgisayarda tek kullanıcı olmak üzereki o da zaten yönetici konumunda olduğu halde ) “Görev Yöneticisi, yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı!” hatası aldım. Çözüm olarak “Task manager Fix” programcığını (76 kb) kullandım.  Sorun hemen ortadan kalktı.  Aynı zamanda Registry ayarlarındaki devre dışılığı çözmek  içinde “Registry Fix” programını kulanacaktım ki onunda Taskmanagerfix i çalıştırdıktan sonra  kendiliğinden çözüldüğünü farkettim.

Nedense bana bilgisayarlarını tamire getirenler D sürücüsü bomboş olmasına rağmen tüm bilgilerini C sürücüsünde tutuyor. Onlara sizin için önemli olan dosyaları D sürücüsüne taşıyın demekten dilimde tüy bitti. Çoğunda Masaüstüne klasör oluşturup verilerini direkt ona atma hastalığı var. Madem öyle yapacaksın dosyalarını yine D ye at masaüstünede kısayolunu gönder. Sonra da amanda belgelerim, resimlerim diye beni uğraştırma.

Bu arada bana ulaşabilmesi için verdiğim e-posta adresimi msn adresi sanan ve mail atmayı bilmeyen Üniversitede okuyan arkadaşlarm olduğunu öğrendim. Hatta USB ile işletim sistemi kurulabildiğini, USB ye işletim sistemi kurulabildiğini bilmeyen Bilgisayar Proglamlama son sınıfta okuyan arkadaşlarımda varmış.  Yine bana bilgisayar öğrenmeye ne gerek var diyen facebook a msn ye girebilsen yeter diyen İnternet tarayıcısı (Browser) nedir bilmeyen, programların masaüstündeki kısayolunu sildiğinde programı sildiğini/kaldırdığını zanneden arkadaşımında olduğunu yeni öğrendim.