Havale yapmak havale geçirtebilir…

BankamatikMedyada bu tür haberlerin çıktığını hep görürsünüz. Artık rutin hale gelmiştir . Ama değişen bir şey olmaz. Bankalar türlü türlü yollarla müşterilerini yolmaya devam ederler.

Havale yapmak konusunda daha önce bir kere canım yanmıştı. Bir kaç yıl oldu herhalde. 200 küsür lira için  15 lira ücret ödemek zorunda kalmıştım.

Bugün alanadı (domain) ücretimi ödemek için Garanti Bankasına gittim. – Ödemeler için kredi kartı kullanırım. ancak bu işlem için havale yapmam gerekti– Tabii önce bankamatikten yapmak istedim işlemi. Kartsız olarak girdim 10 ytl için benden 4 ytl kesiyordu. Bende belki daha az keserler diye şubeye  girdim. İçerde Havale yapmak isterken havale geçiriyordum az kalsın. Görevli 10 YTL için 23 YTL  havale ücreti istiyordu.  Bankamatikten 4 ytl alıyorsunuz dedim. O zaman işlemi oradan yapın dedi.

Çıktım. Zaten bankanın müşterisiyim. Bu sefer kartımı taktım ve işlemi yaptım. Sadece 3 ytl ek ödeme yaparaktan bu işimide görmüş oldum.

Şimdi size garanti bankası ile ilgili tecrübelerimi anlatayım.

1-) Öncelikle bankalar arasında (canımı yakan bankamatik aidatlarını saymazsak) en çok bu bankayı beğenirim.

2-) 2001 yılından beri bu bankada hesabım vardır. Ve o zamandan beridir bankamatik kartı ile alışveriş yapardım. Ta ki banka aidat adı aldında paralar kesmeye başlayıncaya dek. O zamandan beri hesabımda para bırakmamaya başladım.

3-) Eğer kartımı kullanarak bir işlem yapmam gerekiyorsa hemen öncesinde parayı yatırıyor işlem sonrasında da parayı kuruşu kuruşuna – Garanti bankamatiklerinin bu özelliğini çok seviyorum– geri çekiyorum. Hesabıma para yatırılmışsa beklemeden gün içinde çekiyorum ki banka aidat ücreti kesemesin.

4-) Sıra beklemek adına Garanti Bankamatiklerinden fatura yatırıyorum. (Kartlı ya da kartsız)

5-) Bazı faturalar için hiç bir ücret almazken bazıları içinde 1 ytl kadar ücret alıyor. Bunları bankamatik kartınızı kullanarak öderseniz ek olrak 1 ytl ödemek zorunda kalmazsınız. Ancak bankamatik kartınızla ödediğiniz halde bile 1 ytl kestiği faturalarda var.

6-) Faturaların sadece numarasını yazmak bazen yetmeyebiliyor. Faturanın başına belli sayıda sıfır koymak zorunda kalıyorsunuz. Bilmeyenler yada işi çözemeyenler için veya baştaki sıfırları fazla kaçıranlar için zor bir durum.

7-) Uzun zamandır fatuları yatırmadan önce gerekli hallderde kullanılmak üzere cep telefonu numaranızı istiyor.

8-) Anamenü sayfasında diğer işlemlere tıklayıp çıkan sayfada bilgi hizmetine tıklarsanız bankamatik size kartınızı geri veriyor.

9-) Bankamatikten hesap hareketlerinizin dökümünü almak isterseniz 70 YKr (0.70ytl) para kesiliyor.

10-) Bu bankanın müşterisi olmadığınız halde sık sık işiniz düşüyorsa en azından bir bankamatik kartınız olsun. Sıra numaralarını onu kullanarak alırsanız daha çabuk sıra gelir. Eğer Kredi kartınız varsa Bankamatik kartı olanları bile sollayailirsiniz.

Burada yazılanlar diğer bankalar ile uyuşmayabilir. Başka bir banka ile ilgili tecrübelerinizi paylaşın.

Şimdide genel tecrübe ve önerilerimi aktarayım.

1-) Bazen Askerdeki oğlunuza, uzakta okuyan yavrunuza, köydeki akrabanıza… para göndermek gerekebilir.  Ya da sürekli olarak karşılıklı para gönderdiğiniz birileri vardır. Eğer havale masraflarından kurtulmak isterseniz her ikinizde birer bankamatik hesabı açtırın.  Sonra Bankamatik kartlarınızı değişin. Para yatırmak istediğinizde kendi hesabınıza  şubeden yatırın karşı tarafta bankamatikten çeksin. Garanti bankası kendi hesabınıza bankamatikten kartsız olarak  para yatırma seçeneği sunuyor ama ücret alıyormu bilmiyorum.

Yukarıdaki yöntemi kardeşim askerde iken kullandım. Gerçi sadece bizden ona para gittiği için o sadece benim kartımı aldı.

2-) Eğer tanıdğınız kişi uzakta ise ve karşılılı olarak bankamatik kartlarını değiştirmediyseniz bankamatik kartlarını posta yoluyla gönderebilceğinizi unutmayın.

3-) Artık Kargo göndermekten havale göndermeye ve pek çok bankacılık işlemlerini diğer bankalara göre daha az bir ücret karşılığı PTT‘lerden yapabiliyorsunuz. Aklınızda olsun.

4-) Eğer bir bankaya girip sıra numarası alacaksanız bir adet numara almanız yeterlidir. Üç beş tane alıp başkalarının zamanını gereksiz yere harcamayın.

5-) Numara aldığınız yerde henüz sırası gelmemiş daha önce alınan numara varmı diye dikkat edin.

Sizinde bu konuda önerilerinizi, ya da bazı işlemler için ücret alınmadığını bildiğiniz bankaları bizlerle paylaşın.