Hemen biten şarj problemi! (Çözüldü)

İki yılı aşkındır kullandığım bir tabletim var. Samsung’un Note 8.0 ı (N5110). Birde henüz üç aylık LG G3 cep telefonum. LG nin şarjı gayet hızlı bir şekilde telefonumu şarj ediyor.  Aynı şekilde amper değeri Samsung şarjdan daha düşük olmasına rağmen (LG: 1.8A – Samsung: 2A) tabletimi de kendi sarj aletinden daha hızlı şarj ediyor. Böyle olunca bir süre LG nin sarjı ile tabletimi de şarj ettim.

note8

Ancak bir süre sonra tabletimin sarjı çok hızlı bitmeye başladı. Video izlerken sanki geri sayıma geçmişcesine yüzde değerleri tek tek düşüyordu. Birşeyler okurken bile hızlıca bitiyordu sarjı.  Hızlı bitiyor diye video izlerken şarja takılı tutmaya başladım. Fakat  bu şekilde bile rakamlar daha uzun sürede olsa aşağı doğru inmeye devam etti.

Ne yapayım derken aklıma eski tabletim Samsung Galaxy Tab 10 geldi. Onda batarya senkronizasyonu diye bir şey vardı. (1-2 saat kadar sürdüğünden bir kez denemiştim. O da meraktan.) Şimdiki tabletimin sıkıntısının senkron hatası olabileceğini düşündüm ama  yazılım ile senkron seçeneği aramak yerine tabletimi kendi sarjı ile kapalı iken sarj etmeyi tercih ettim. Artık daha uzun sürede şarj oluyordu. Ancak şarjın hızlı bitmesi gibi durumlar çözüldü sayılır.

Eğer sizinde başınıza böyle bir şey gelirse kapalı bir şekilde şarj etmeyi denemenizi öneririm. Bir diğer önerim ise tabletinizi ara ara kapatıp yeniden başlatmanız. Şöyleki ben bazen 5-6 ay hiç kapatmadan kullanıyorum android cihazlarımı. Ancak Android işletim sistemi bazen bir yerden sonra sapıtıyor. En kolay ve kısa çözüm birşeyleri kaldırmak yada sonlandırmak yerine cihazı yeniden başlatmak.