Hergün birşey sil !

Sizde benim gibi internette gördüğünüz olur olmaz pek çok şeyi bilgisayara indirir miydiniz? Dikkate ederseniz -di’ li geçmiş zaman kullandım. Çünkü artık öyle her gördüğümü indirmiyorum bilgisayarıma. Tabii bazen kendime koyduğum kuralı çiğnediğimde oluyor.

Resimlerle başlayalım. Photoshop’u öğrenmeye çalıştığım zamanlardan kalma gördüğüm her resmi belki lazım olur diye kaydetme hatasını yapmıştım. Resimler kılasöründe şimdi gereksiz yere yer kaplayan pek çok doküman var. Aralarında arşivde saklamaya değer olanlarda çok olduğundan kılasörün tamamını silip kurtulamıyorum onlardan. O kadar çoklarki tek tek silmeklede baş olmuyorlar. Bir yerden sonra silmekten sıkılıyorum. Bazılarını silerken gereksiz olduğunu bildiğim halde silermiyorum. Şimdilik kalsın diyorum. Sebebi mi? Tam olarak bende bilmiyorum.

Hergün birşey sil !

Sıra geldi müziklere. Yaklaşık 12 GB lik bir arşivim var. Daha önce bilgisayarım çöktüğünde kurtarabilseydim daha çok olacaktılar. Müzikler Resimlere göre daha kategorize ve derlitoplu. Ama sağlam bir arşiv diyemem. İçlerinden silmek istediğim pek çok müzik var. Ama bir güç bana engel oluyor. Şöyle diyor o ses. -Silme lazım olabilir.

Ve sıra geldi videolara. İçlerinde en hakim olduklarım onlar. Fakat onlardada yine silinmesi gerektiğini düşündüklerim var. Özelliklede kalite bakımından düşük videolar. Artık kalitesiz hiç bir filmi (boyutu küçültülmüş, düşük çözünürlüklü) bilgisayarıma kaydetmiyorum. (Ders anlatımları dışında) Öyle her gördüğüm filmi indirmiyorum artık. Önce filmi araştırıyorum. Güzel mi? İndirmeye değer mi? çözünürlük nasıl? …vs Nasıl olsa 1024Mbit hızında internetim var. Sadece sitelerde dolaşırken başka işlerle uğraşırken arkaplanda onlar iniyor.

Diğer dosyalar gelince; artık indirdiğim programları Kategoriler halinde sınıflandırıyorum. Program hakkında bilginin bulunduğu bir txt dosyası yapıp birde programın ekran görüntülerini koyuyorum. Eskiden indirdiklerime bakıyorum. Ben bunu indirmişim de bu ne programı ne işe yarar dediklerim oluyor. Programı indirmiş ve unutmuşum.

Ders anlatımlarının bulunduğu word, exel ve pdf dosyalarını bir arada tutuyorumda daha doğru dürüst birini gerçekten okumuş değilim. Ama yinede silmiyorum ve silmem onları.

Artık sıkıştırılmış dosyaları (*.zip, *.rar, ..) hep kalasöre çıkarıyorum. Bana fazla birey kabettirmiyor bu. Eğer o nidirdiğim bir şablonsa önizlemesini falanda ekliyorum ki ne olduğunu görmek için açmak zorunda kalmayayım.

En çok sıkıntılı olduğum yerlerden biride yerimleri. Şuna sonra tekrar bakayım, bu lazım olabilir, burasını tekrar okusam iyi olur, şu video linki lazım olabilir, şu site güzel, bu site böyle derken yerimlerini şişirdikçe şişirmişim. Bazılarını kaydettiğim günden beri açmamışım bile. Bazen bakıyorumda site bile kapanmış, video silinmiş, haberin bir önemi kalmamış….vs. Sil sil bitmiyolar. Bir yandanda yer imleri eklemeye devam ediyorum. Ama bu sefer daha dikkatliyim.

İşte böyleyken böyle. Bilgisayarımda şimdi gereksiz olduğunu düşündüğüm pek çok şey var. Ve silmekle baş olmuyorlar. Ama bir yandanda birşeyler kaydetmeye devam ediyorum. Artık bir karar verdim:

Mademki bilgisayarıma hergün birşeyler kaydediyorum. Niye hergün birşeyler silmeyeyim! Uzun bir zaman aralığında kaydettiklerimden gereksiz olanları bir anda silemiyorsam zaman içinde silerim. Artık bilgisayarında bulunan her dosya için şu soruları soruyorum kendime.

Bunu en son ne zaman kullandım.?

Bu dosya olmasa birşey farkeder mi?

Daha sonra kullanmayı düşündüğün bir yer var mı?

Bu dosyayı istediğin her an internetten bulabilir misin?

Eğer bu soruların cevapları dosyanın aleyhinde ise hakkında verdiğim karar: Sil gitsin.