İnandırıcı spam yorumlar

Çoğu blog/site sahibinin nerdeyse hergün karşılaştığı birşeydir spam yorumlar. (Reklam amaçlı çöp yorumlar)  Kimi bir eklenti yardımı ile bunlardan kurtulur kimisi üşenmez elle siler. Bir eklentide kullansanız yinede gelebiliyor bu spam yorumlar.

Özellikle bunları elle silerken hangi yorumun spam yangisinin gerçek yorum olduğunu şıp diye anlamak mümkündür. Çünkü spam yorumlar reklam kokar, içlerinde bir sürü bağlantı barındırır ve daha çok Türkçe dışı dillerde yazılmışlardır.  Ancak son günlerde spam olduğu halde gerçek gibi inandırıcı yorumlara sık rastlamaya başladım.

Bu yorumlar bazen yazıyla alakalıymış gibide gözükebiliyorlar.  Genelde  bloğunuzu incelediklerini, sevdiklerini ve takipçisi olacaklarını söyleyen, yorum içinde herhangi bir bağlantı adresi barındırmayan sadece web adresi bölümünde bağlantı olan yorumlardır.

Şunlar gibi:

  • — Sitenizdeki bütün konuları inceleme fırsatım olmadı ama bikaç konuyu inceledim ve sayenizde çok yararlı bilgiler öğrendim.Sitenizde bu güzel bilgileri bizimle paylaştığınız için size çok teşekkür ediyorum.Bundan sonra blogunuzun sürekli takipcisi olacağım…
  • — Çok faydalı bir yazı olmuş devamının da gelmesini bekliyoruz.
  • — Gerçekten çok işime yaradı.

Bazende yazı içinde kullandığınız bir cümleyi alıp sonuna soru işareti, ünlem işareti eklenmiş şekilde yapıyorlar bu yorumu. En büyük hataları ise aynı yorumu birden çok yazıya yapmaları. Oysa sadece bir yazıya yapsalar daha inandırıcı olacaklar.

Bu yorumlarıda daha çok seocu geçinenler, tüm dersi seo olup sitesine daha çok trafik sağlayarak kazanç elde etmeye çalışanlar yapıyor.  Eğer bir yorumun spam olduğundan şüpheliyorsanız onun bir bölümünü ya da tamamını google ile aratın. Aynısından başka sitelerde de varsa silin gitsin.