İstanbulkart indirimli geçerlilik süresini uzatma !

Aralık 2013 Güncelleme

Yine yeni bir güncelleme ya da vize uzatma işlemi dönemine geldik. İndirimli  Akbilinizin vize süresini (indirimli tarife geçerlilik süresi) uzatmak için akbil doldurma otomatlarına koyun. Eğer içinde 5 lira yoksa 5 lira yükleyin ki bu 5 lirayı vize süresini uzatmak adına kesiyorlar. Artık her yıl kartları yenileyerek kart parası toplayamıyorlarya böyle bir yol bulmuşlar…  Neyse kartınız manyetik alandaki geçen yıl olduğu gibi şak diye 5 tl yi çekip vizenizi uzatmıyor. Sizden bunun için onay istiyor. (Eğer kaldıysa eski tip otomatlardan direkt çekedebilir… bilgmiyorum.) “Onay” yazısının yanındaki butona basarsanız 5 tl hesabınızdan düşecek ve indirimli tarifeniz bir sonraki yılın aralığına kadar uzatılmış olacak… 

1 Ocak 2012 Güncelleme

Akbilini 31 Aralık tarihine kadar güncelleyemeyenler ya da unutanlar; Vize işlemini istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Ancak işleminiz yapılana dek indirimli tarife yerine normal tarife geçerli olacaktır. Eğer akbilinizi 1 Eylül 2011 den sonra aldı iseniz burada yazılanları dikkate almanız gerekmiyor. Bilgi:Elektronik kartların kullanım süresi 2 yıldır.

Eğer eğitim aldığınız kurum vasıtası ile başvuru yapmadıysanız Son güncelleme için Vize işlemlerinizi yapmayı unutmayın. gerekli bilgiler iett nin sitesinde vize işlemleri bölümünde mevcuttur.

Geçen gün adı “istanbulkart” olsada hala Akbil dediğimiz indirimli seyehat kartıma para yüklemesi yaptıktan sonra verilen fişin normalden daha uzun olduğunu farkettim.  Üstünde şöyle bir uyarı yer alıyordu:

!!!  DİKKAT KARTINIZIN İNDİRİMLİ GEÇERLİLİK SÜRESİNİN BİTMESİNE 10 GÜN VAR. LÜTFEN KARTINIZIN SÜRE UZATMA İŞLEMİNİ OTOMAT VEYA BAYİLERDEN YAPTIRINIZ  !!!

Başta bu uyarının neden yapıldığını anlamadım.  Gerçi hala neden gerek duyuldu anlamıyorum. Çünkü çipli olduğu için her yıl yenilemek gerekmiyor. Merkezden iptal edilebiliyor.  Öğrencilik durumumdada bir değişme yok.  Baktım bu durumda olan sadece ben değilim.  Öğrenci işlerinede, iett hareket amirliğine de sorduğumda da net bir cevap alamadım. İett nin sitesindede herhangi bir duyuru yok Karaköy’e ya da Pazartekke ye gidip sormak ayrı bir zahmet…

Yolumun üzerinde bir otomat görünce kartımı manyetik bölüme koydum. 5 saniye sonra kartınızın indirimli geçerlilik süresi 31.12.2011 e kadar uzatılmıştır diyordu. Bu mudur yani. Bu kadarcık şey için mi kartımın indirimli süresi bitecekti. Zaten  hergün otobüslerdeki manyetik kart okuyuculara dokunuyoruz.

Bu yüzden çok kişi mağdur olabilir.  İett dolumu yaptığınızda fişinizi kontrol edin. Aylık dolum yaptıysanız Otomatlara bir dokunduruverin.  Çevrenizdekileride bu durumdan haberdar edin.