Joomla Güncellemesi Nasıl Yapılır?

JoomlaMadem worpress’i nasıl güncelleyeceğinizi öğrendiniz. Bende sizlere Joomla güncellemesi nasıl yapılır ondan bahsedeceğim.

Öncelikle kullandığınız versiyonu öğrenmeniz gerekiyor. Bunu öğrenmek için admin paneline giriş yaptığınızda en alttan ikinci satıra bakın. Şöyle bir yazı göreceksiniz ” Joomla! 1.0.13 Stable…” 1.0.13 sahip olduğunuz Joomla versiyonudur.

En son versiyon hangisi öğrendikten sonra Joomla‘yı güncellemek için düzgün patch’i indirmeniz gerekmekte. Burda dikkat edeceğiniz husus indirdiğiniz patch’in size uygun olmasıdır eğer 1.0.12’den 1.0.13’e bir yükseltme yapacaksanı, dosyanın isminde bunun yazıyor olması gerekir. Örnek: Joomla_1.0.12_to_1.0.13-Stable-Patch_Package

Yama dosyalarınızı değiştirmez ama bazı default dosyalar değişebilir. Örneğin default dil dosyası english.php’dir, aynı zamanda default template ve favicon.ico dosyasıda değişebilir. Bunun dışında diğer dil dosyalarına dokunulmaz. Siz yinede önce yedek alın.

Patch bilgisayarınıza indikten sonra (genelde sıkıştırılmış bir dosyadır) bir klasöre çıkartın. Admin paneline girin. Site-Global Configuration menülerini kullanarak ayarlardan siteyi offline yapın. Ardından sunucunuza bir Ftp programı ve ya Plesk, CPanel yardımıyla bağlanıp sitenin kurulu olduğu ana dizine düm dosyaları kopyalayın. Üzerine yazmak istiyormusunuz diye bir seçenek gelirse “evet” seçeneğini işaretleyip devam edin.

Kopyalama işlemi tamamlandıktan sonra siteyi tekrardan online hale getirin. Admin panelinden versiyonu kontrol edin, sisteminizde bir problem olmaması lazım. Hayırlı olsun.

Ceyhun ALYEŞİL

www.gmstower.com

* * * * *

Editörün notu: Joomla ile ilgili Türkçe yararlı kaynaklar.

 1. http://www.joomlaturkiye.org/
 2. http://www.joomlatr.org/
 3. http://www.joomlaforumu.com/
 4. http://www.cmsbilgi.com/
 5. http://www.mjturkiye.net/
 6. http://www.joomlaogren.com/
 7. http://www.joomlaturka.com/
 8. http://www.joomlasiteleri.com/
 9. http://www.joomlakaynak.com/
 10. video.google + you tube’de Joomla ile ilgili videolar
 11. Dailymotion’dan joomla ile ilgili videolar
 12. Joomla kurulumu (resimli anlatım)