Kafkaslarda yaşanılanların Rusya açısından özeti

Başlıkta da yazdığı gibi Bir süre önce (Ağustos 2008) kafkaslarda yaşanılanları Rusya açısından özeti sayılabilcek bi karikatüre rastladım. Öncelikle Tam olarak neyi kasteddiğimi anlamayanlara ve Marslı vatandaşlarımıza bir hatırlatma yapalım.

Hadi karikatürdende bir şey anlamayıp merak edenler için biraz açıklama yapayım.

Resimde üzerinde Kocaman harflerle “RUSSIA” yazan kızgın Ayının Rusyayı temsil ettiğini söylememe bilmem gerek varmı. Küçük ayıya tekme atan şapkalı adam Gürcistanı ve küçük ayıda Güney Osetya’yı temsil ediyor. Karikatüristin Güney Osetya’yı küçük ayı olarak çizmiş olması Rusya’nın onun kendi parçası olduğunu idda ettiği anlamına geliyor. Ağlayan Küçük ayı Rusya’dan yardım istiyor. Sonra Rusya gelip Gürcistan’ı bir güzel benzetiyor. Gürcistan’da asılnda onlara güvenerek yaptığı bu iş yüzünde zor durumda kalınca ABD, NATO ve Avrupa Birliğinden yardım İstiyor.

Bana göre ise yaşanan olayların sonucu şudur.

Yaşanan acıları, ölen insanları ve Dünyaya olan olumsuz etkilerini saymazsak Rusya’ya karşı hiçbir yaptırımda bulunamayan  ABD, NATO ve Avrupa Bİrliği karizmayı çizdirdiği ile kaldı. Tıpkı Irak’ta ABD’ye karşı suskun kalan “Birleşmiş Milletler” gibi…